Kıkırdak şekillendirmesinde cerrahi ve elektromekanikyöntemlerin karşılaştırılması wharton jeli kaynaklı mezenkimal kökhücrenin kıkırdak geometrisine etkisi: deneysel çalışma
Comparison of surgical and electromechanical methods in cartilage shaping effect of wharton gel-induced mesenchymal stem cell on cartilage geometry: Experimental study
- Tez No: 864444
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKÇE YILDIRAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Giriş Kıkırdaklara şekil vermek ve şeklin devamlılığını sağlamak için cerrahi ve deneysel yöntemlere başvurulmaktadır. PlasƟk cerrahide şekil devamlılığının sağlanması önemli ve oldukça zordur. Bu çalışmanın amacı Wharton jeli kaynaklı kök hücre destekli elektromekanik kıkırdak yeniden şekillendirme yönteminin tavşan kulağı kıkırdak defekƟ modelinde etkinliğini ortaya koymak ve bunu mevcut alƨn standart olan cerrahi şekillendirme ile karşılaşƨrmakƨr. Materyal - Metod Tavşan kulakları cerrahi ve elektromekanik yeniden şekillendirme olmak üzere iki ana gruba ayrıldı. Ana gruplar üç alt gruba ayrıldı: kontrol, sahte ve kök hücre grupları olacak şekilde gruplandırıldı. Tavşan kulak kıkırdak defekƟ oluşturuldu ve kulak defekƟ rekonstrüksiyonu için kaburga kıkırdağı elde edildi. Kulak geometrisine uygun olarak elektromekanik şekillendirme yapılırken, klasik yöntemde cerrahi skorlama ve sütürasyon uygulandı. Şekillendirilen kıkırdaklar defekte yerleşƟrilmeden önce ağırlık ve açı ölçümleri alındı. Kulak defekƟne kıkırdak greŌleri yerleşƟrildi. Her iki şekillendirme yöntemi için de kontrol, sham ve kök hücre grupları oluşturuldu. İlk haŌa Wharton jöle kök hücresi uygulandı ve birinci ayda greŌler eksize edildi. Analizler açısal değişimi, ağırlık değişimini ve histopatolojiyi içeriyordu. Bulgular Çalışma, elektromekanik yeniden şekillendirmeye tabi tutulan kıkırdaklarda, cerrahi yeniden şekillendirmeye kıyasla şekil dayanıklılığının korunduğunu ortaya çıkardı. Ancak anlamlı bir 79 histopatolojik farklılık yoktu. (P>0,05) Kök hücre tedavisi alan gruplarda kıkırdak ağırlığının ve kalınlığının korunduğu görüldü. Sonuç Elektromekanik yeniden şekillendirme, kıkırdak stabilitesini ve geometrisini korumak için etkili ve standartlaşƨrılmış bir yöntemdir ve klasik cerrahi tekniklerle karşılaşƨrıldığında uygulanabilir bir alternaƟf sunmaktadır. Ayrıca kök hücre uygulaması kıkırdaklara fiziksel güç kazandırdığını düşündürmüştür. Wharton jöle destekli elektromekanik yeniden şekillendirme yönteminin kombinasyonu ile daha stabil ve daha dayanıklı, verilen şekli koruyan kıkırdaklar elde etmemizi sağlayan bir yöntem olabileceğini düşündürmüştür
Özet (Çeviri)
Intraduction Surgical and experimental methods have been used to shape the carƟlage and ensure the conƟnuity of the shape. In plasƟc surgery, maintaining shape conƟnuity is important and quite difficult. Aim of this study is to demonstrate the effecƟveness of Wharton gel-derived stem cellassisted electromechanical carƟlage reshaping method in a rabbit ear carƟlage defect model and compare it with current gold standard, surgical shaping. Material - Method Rabbit ears were divided into two main groups: surgical and electromechanical reshaping. The main groups were divided into three subgroups: control, sham and stem cell groups. 80 Rabbit ear carƟlage defect was created and rib carƟlage was collected for ear defect reconstrucƟon. While electromechanical shaping was performed in accordance with the ear geometry, surgical scoring and sƟtching were performed in the classical method. Weight and angle measurements were taken before the shaped carƟlages were placed in defect. CarƟlage graŌs were placed in ear defect. Control sham and stem cell groups were created for both shaping methods. Wharton jelly stem cell were administered in first week and graŌs were removed in first month. Analyzes included angular change, weight change, and histopathology. Results The study revealed superior preservaƟon of shape durability in carƟlages subjected to electromechanical reshaping compared to surgical reshaping. However, there is no significant histopathological difference. (P>0,05) PreservaƟon of carƟlage weight and thickness was observed in groups receiving stem cell treatment. Conclusion Electromechanical reshaping is emerging as an effecƟve and standardized method to maintain carƟlage stability and geometry and offers a viable alternaƟve to classic surgical techniques. In addiƟon, stem cell applicaƟon gave physical strength to carƟlage. It is a method that allows us to obtain more stable and more durable carƟlages that maintain given shape with the combinaƟon of Wharton jelly-assisted electromechanical reshaping method