Sicilya'nın normanlar tarafından işgali (1060-1091)
The norman conquest of Sicily (1060-1091)
  1. Tez No: 864443
  2. Yazar: RIDVAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Dönemin kaynaklarına göre XI. yüzyılın başlangıcında hacı olarak geldikleri Güney İtalya topraklarında paralı askerlerden muzaffer kumandanlara dönüşen Normanlar, başlangıçta bir isyanın parçası oldukları mezkûr bölgede yavaş yavaş vazgeçilmez askerî güç hâline geleceklerdi. Aversa'nın kendilerine tahkim edilmesinden sonra kesin surette yerleştikleri Güney İtalya'da Hauteville Ailesi'nin büyükleri vasıtasıyla Kalabriya ve Puglia'da faaliyet göstermişlerdi. Mezkûr ailenin diğer üyeleri olan Robert Guiscard'ın (1059-1085) ve ondan seneler sonra gelen kardeşi Roger'nin (1071-1101) aynı maceraya iştirak etmesiyle önce Kalabriya'nın sonra Puglia'nın kontrolü tamamen sağlanmış, ardından Kalabriya ve Puglia Dükü Robert ve kardeşi Roger için sıra Müslümanların iki asırdır kontrolü altında tuttuğu Sicilya topraklarına gelmişti. 1060 yılında Messina'nın alınmasıyla başlayan cezirenin işgal süreci, 1072'de Palermo'nun ele geçirilmesiyle hızlanmış, 1091 yılında Noto'nun teslim olmasıyla tamamlanmış ve ada kesin olarak Normanların hâkimiyetine girmişti. Bu tezde Sicilya'nın Ağlebiler (184-296/800-909) tarafından ele geçirilmesinden Normanların adadaki işgaline kadar geçen süreç, Normanların İtalya anakarasındaki mücadeleleri, Hauteville Ailesi'nden Robert Guiscard ve Roger'nin Sicilya hakkında yaptıkları plânlara ve bunların sebeplerine temas edildikten sonra Normanların adada Müslümanlara karşı yaptıkları muharebeler, gerçekleştirdikleri çıkarmalar, denizdeki savaşları ve vuku bulan kuşatmalar ele alınıp dönemin İslâm ve Batı kaynakları ışığında Hristiyanların Sicilya'yı işgali değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
The Normans, who had turned from mercenaries into victorious commanders in the lands of Southern Italy, where they arrived as pilgrims according to contemporary sources at the beginning of the XI century, would gradually become the indispensable military power in the region, where they were initially part of a rebellion directly targeting at Byzantine possesions. In Southern Italy, where they settled permanently after Aversa was granted to them, they operated in Calabria and Puglia through the elders of the Hauteville Family. With the participation of other members of the aforementioned family, Robert Guiscard (1059-1085) and his brother Roger (1071-1101), who came years later, in the same adventure, first Calabria and then Puglia was brought under complete control, so it was time for Robert, Duke of Calabria and Puglia, and Roger, the future Count of Sicily, to take Sicily where the Muslims had held for two centuries. The process of the invasion of Sicily started with the capture of Messina in 1061, accelerated with the seizing of Palermo in 1072, was completed with surrender of Noto in 1091, so the island came firmly under Norman rule. In this research, the period from the capture of Sicily by the Aghlabids (184-296/800-909) to the Norman occupation of the island, the struggles of the Normans on the Italian mainland, the plans of Robert Guiscard and Roger of the Hauteville Family about Sicily and their reasons will be mentioned, and after that the battles of the Normans against the Muslims in the island, the landings they carried out, their wars on the sea and their sieges that occured will be discussed and the Christian conquest of Sicily will be evaluated in the light of Islamic and Western sources of the period.