Uyvar Seferi'nin lojistiği: İaşe, ikmal ve finans (1663-64)
Logistics of the Uyvar expedition: Provision, supply and finance (1663-64)
- Tez No: 864445
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KOLÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 340
Özet
Osmanlı seferlerinin lojistik veçhesine dair çalışmalar belirli bir olgunluğa ulaşmış ve Osmanlı askerî tarihi çalışmalarının önemli bir parçası hâline gelmiştir. Benzer şekilde, Osmanlı İmparatorluğu'nun 1663-64 yıllarında icra ettiği Uyvar Seferi'ne dair de kitap ve makale boyutunda birçok çalışma yapılmış olsa da seferin lojistik yönü şimdiye kadar çalışılmamıştır. Bu tez çalışmasında Uyvar Seferi'nin başlangıcından seferin nihayetine kadar ve hatta sonrasında gerçekleştirilen lojistik faaliyetler incelenmiş; seferin hazırlığı, asker celbi, güzergâh, iaşenin temini, mühimmat, nakliyat, personel ve finansman gibi sefer hazırlığı ve idamesiyle ilgili birçok mesele sistematik bir şekilde ele alınmaya çalışılmıştır. Bundan başka verilerin ve anlatıların anlaşılmasına katkı sağlamak üzere çok sayıda harita, tablo ve grafik oluşturularak çalışmanın ilgili bölümlerinde kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Studies on the logistic aspects of Ottoman campaigns have reached a certain level and have become an important part of Ottoman military history studies. The logistic aspects of Ottoman campaigns have recently received notable scholarly attention as part of studies on Ottoman military history. While several books and articles focusing on the Uyvar Expedition in 1663-64 have been published, the logistic aspect of the expedition has remained neglected to this day. The present thesis duly sets out to investigate the logistic activities and services of the Uyvar Expedition. The time frame of activities analyzed hereby includes from the beginning of to after the expedition. Many issues related to the expedition's preparation and execution, such as initial preparations, recruitment, expedition route, magazines, supply of food, ammunition, and transport, personnel, and financing are attempted to be dealt with systematically. In addition, a large number of maps, tables, and diagrams have been used to supplement the data and narratives.