Meşe tanen ekstraktının kuzu rasyonlarına ilavesinin sindirim derecesine, metabolik enerji ve metan üretimine etkisinin in vitro gaz üretim tekniğiyle belirlenmesi
Determination of the effect of oak tannin supplementation on digestibility, metabolisable energy and methane production of lamb diets using in vitro gas production technique
  1. Tez No: 864458
  2. Yazar: AHMET SALİH DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
Bu çalışmanın amacı, meşe tanen ekstraktı ilavesinin kuzu rasyonlarının gaz üretimine, metan üretimine, sindirim derecesine, metabolik enerji ve amonyak üretimine etkisini in vitro gaz ölçüm tekniği kullanarak belirlemektir. Meşe tanen ekstraktı rasyona kuru madde bazında %0, 2, 4 ve 6 oranlarında katılmıştır. Meşe tanen ekstraktının kuzu rasyonlarının gaz üretimine, metan üretimine, organik madde sindirim derecesi ve metabolik enerji içeriğini önemli etkisi olmazken amonyak üretimini önemli derecede etkilemiştir. Kuzu rasyonlarının gaz ve metan üretimi sırasıyla 50.25 ile 53.25 ve 7.72 ile 8.15 arasında değişmiştir. Amonyak üretimi ise 54.97 ile 62.67 mg/100 ml arasında değişmiştir. Bir birim tanen artışından dolayı amonyak üretiminde 0.1263 mg'lık bir azalma meydana gelmiştir. Metabolik enerji ve organik madde sindirim derecesi 10.42 ile 10.80 MJ kg KM ve % 70.27 ile 73.02 arasında değişmiştir. Bu çalışma meşe tanen ekstraktının anti-proteolitik potansiyele sahip olduğu ve kuzu rasyonlara ilavesi amonyak üretimini rasyonun sindirim derecesini düşürmeden azalttığını açıkça göstermiştir. Bu yüzden meşe tanen ekstraktı rumende proteinlerin parçalanma hızını ve miktarını değiştirmek için kullanılabilir. Bununla birlikte büyük uygulamalara geçmeden, meşe tanen ekstraktının in vivo denemelerle ruminantlar için toksik seviyeleri belirlenmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of current experiment was to determine the effect of supplementation of oak tannin extract on gas production, methane production, digestibility, metabolisable energy, and ammonia production of lamb diets using in vitro gas production technique. Oak tannin extract was included into total mixed ration at the 0, 2, 4 and 6 % on a dry matter basis. Although supplementation of oak tannin had no significant effect on gas, methane whereas supplementation had a significant effect on ammonia production of lamb diets. Gas and methane production of total mixed rations ranged from 50.25 to 53.25 ml and 7.72 to 8.15 ml respectively. Ammonia concentration of mixed rations ranged from 54.97 to 62.67 mg/100 mL. The decrease in ammonia of lamb diets per g oak supplementation was 0.1263 mg /100 mL. Metabolisable energy and organic matter digestibility of lamb diets ranged from 10.42 to 10.80 MJ kg DM and 70.27 to 73.02 % respectively. This study clearly showed that oak tannin had an anti-proteolytic potential for ruminant animals and supplementation of oak tannin significantly reduced ammonia production without compromising digestibility of diets. Therefore oak tannin can be used to manipulate the rate and extent of degradation of protein in the rumen. However before large implication, oak tannin should be further investigated using in vivo experiment to determine the toxic level of oak tannin in ruminant animals.