Meşe tanen ekstraktının (Artutan) Tilapia balıklarında (Oreochromis niloticus) büyüme performansı, kan parametreleri ve bağışıklık sistemine etkisi
The effect of oak tannin extract (Artutan) on growth performance, blood parameters and immune system in Nile tilapia (Oreochromis niloticus) fish
  1. Tez No: 924815
  2. Yazar: FATMA NİDA ÇOBAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN MURAT BÜYÜKÇAPAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyomühendislik, Su Ürünleri, Bioengineering, Aquatic Products
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, meşe tanen ekstraktı (Artutan) sırasıyla; %0, %0.3, %0.6, %0.9, %1.2 oranlarında Tilapia balıklarının (Oreochromis niloticus) rasyonlarına ilave edilerek balıkların büyüme performasına, yem dönüşüm oranına, vücut kompozisyonuna, kan parametrelerine ve bağışıklık sistemine olan etkileri belirlenmiştir. Her tanka 21 adet balık yerleştirilmiş olup iki tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Bu kapsamda başlangıç ağırlığı ortalama 12 gram olan Tilapia balıkları 60 gün boyunca meşe tanen ekstraktları içeren rasyonlarla beslenmiştir. Deneme sonunda meşe tanen ekstraktının Tilapia balıklarının büyüme performansına istatistiki olarak bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir. Kan parametrelerinde ise tanen seviyelerinin artışıyla beraber lökosit sayısında da artış görülmüştür. Ancak bu durumun diğer kan parametrelerinde olduğu gibi büyüme parametrelerine ve bağışıklık sistemi üzerine herhangi bir etkisi saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of oak tannin extract (Artutan) on growth performance, feed conversion rate, body composition, blood parameters and immune system of fish were determined by adding 0, 0.3, 0.6, 0.9, 1.2%, respectively, to the rations of Tilapia fish (Oreochromis niloticus). 21 fish were placed in each tank and it was carried out in two replications. In this context, Tilapia fish with an average starting weight of 12 grams were fed with rations containing oak tannin extracts for 60 days. At the end of the experiment, it was determined that the oak tannin extract had no statistical effect on the growth performance of Tilapia fish. In the blood parameters, an increase in leukocytes count was observed with rising tannin levels. However, this situation has not been determined to have any effect on the growth parameters and the immune system, as in the other blood parameters.