Bir sosyal güvenlik kurumu olarak Ereğli Kömür Havzası Amele Birliği
Ereğli Coal Basin Labor Union as a social security institution
- Tez No: 864477
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA HIZARCI BEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amele Birliği; Zonguldak Ereğli Kömür Havzası maden işçilerinin çalışma koşullarını düzenlemek ve haklarını korumak amacıyla 1923 yılında Türkiye'nin ilk sosyal güvenlik kuruluşu olarak faaliyete başlamıştır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının olmadığı dönemde ilk olarak maden işçilerine sosyal güvenlik sağlama amacıyla faaliyetine başlayan Amele Birliği kurulduğu dönemden günümüze öncü bir rol üstlenmiştir. Günümüzde Amele Birliği Biriktirme ve Yardımlaşma Sandığı olarak üyelerine sosyal yardım sağlamaktadır. Bu birlik, Türkiye'de sosyal güvenlik uygulamalarının ilk örneğini oluşturması açısından önemlidir. Bu konu üzerine yeterli sayıda çalışma gerçekleştirilmemiştir. Ereğli Kömür Havzası maden işçileri için kurulduğu zamanın koşullarında önemi olan Amele Birliği'nin mevcut durumu ortaya konmaya çalışılmıştır. Zor ve riskli koşullarda çalışan maden işçilerinin herkesten daha çok korunmasına, çalışma koşullarının ve işverenle olan ilişkilerinin düzenlenmesine ihtiyaç olduğu düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Labor Union; It started its operations in 1923 as Turkey's first social security institution in order to regulate the working conditions of Zonguldak Ereğli Coal Basin mine workers and protect their rights. The Labor Union, which first started its activities with the aim of providing social security to mine workers in the period when there were no social security institutions, has played a leading role since its establishment. Today, the Labor Union provides social assistance to its members as the Savings and Aid Fund. This union is important in that it constitutes the first example of social security practices in Turkey. There have not been enough studies on this subject. The current situation of the Labor Union, which was important for the mine workers of the Ereğli Coal Basin under the conditions of the time it was established, was tried to be revealed. Miners working in difficult and risky conditions need to be protected more than anyone else, and their working conditions and relations with the employer need to be regulated.