Türkiye'de Sosyal Güvenlik Kurumu'nun sağlık harcamalarının farklı işsizlik senaryolarına dayalı olarak öngörülmesi: Bir simülasyon çalışması
Predicting of health expenditures covered by social security institution for various unemployment scenarios in Turkey: A simulative study
- Tez No: 525917
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BURÇİN YERELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Dünya genelinde, sağlık hizmetlerinin nicelik ve niteliğine ilişkin olarak sürekli artan bir talep gözlemlenmektedir. Bu talep, gerekli sağlık hizmetlerinin karşılanmasında; ülkelerin sosyal güvenlik sistemleri üzerinde finansal bir yük oluşmasını sonuç vermiştir. Artan sağlık hizmetleri talebiyle iktisadi olarak başa çıkmak, ülkeler için sosyal güvenlik kurumlarının sağlık harcamalarını izlemelerini de zorunlu kılmıştır. Bu harcamalar üzerinde kontrolü sağlayabilmek için politika yapıcılar sağlık hizmetleri taleplerini öngörür finansal tahmin raporlarına gerek duymaktadırlar. Yazına göre, sağlık hizmetlerinde talebe yönelik insan davranışlarını etkileyen başlıca etmenler arasında gelir yer almaktadır. Bu iktisadi bakıştan hareketle, hane halklarının sağlık hizmetlerine ilişkin talep davranışlarını belirleyici etmenlerin başında gelir ve gelir düzeyini belirleyen işsizlik olgusunun geldiğini düşünmek akılcı ve bilimsel olacaktır. Bu çalışmada, iktisadi bakış açısıyla ülkede geliri etkilemesi muhtemel değişkenler alınarak, farklı işsizlik düzeylerine göre 2016-2025 yılları arası Türk Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık harcama düzeyleri öngörülmüştür. Çalışmada, işsizliğin hane halkı davranışlarının biçimlenmesinde güçlü bir etken olduğu varsayılmıştır. İşsizliğin, Türkiye'nin Sosyal Güvenlik Kurumunun sağlık harcamaları üzerinde düşük pozitif yönlü etkisi olduğu saptanmıştır. Sonuçlar sağlık hizmetlerinden yararlanım politikaları ve sağlıkta dışsallığın da etkisiyle, işsizliğin sağlık harcamalarını artırdığını göstermektedir. Yüksek işsizlik düzeyi Sosyal Güvenlik Kurumunun daha fazla harcama yapmasına yol açmaktadır. Eğer işsizlik düzeyi yüksek olursa, ailelerin geliri düşerek, sosyo-ekonomik düzeyin kötüleşeceği kabul edilmektedir. Çünkü işsizlik, yoksulluğu artırıcı etkisinin yanı sıra kişilerin sağlıklarını da etkilemektedir. Bireylerin sağlık ve sağlık gereksinimleri üzerinde olumsuz etkisi olması muhtemel olan işsizlikle mücadelenin sağlık düzeyine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Steadily growing demand related to health services' quantity and quality has been observed in globe. This demand resulted a financial burden to all countries' social security systems to provide necessary health services sufficiently. Dealing with this increasing healthcare demands forced countries to glance at social security institutes' health expenditures. To provide control on this expenditures, policy makers need financial forecasting reports of healthcare demands. According to literature income is placed as main factor among crucial factors what affects people's behaviour in market. In this economical perspective, thinking income and unemployment issues as main factors which affect household behaviours may will be rational and scientific. In this study, for different unemployment levels of Turkey's made a prediction for Turkish Social Security Institution's health expenditure levels for 2016-2025 years through factors may affect income level. In study, Unemployment was assumed as effective factor to shape households behavior. In results, it is detected that unemployment level has slightly positive way effect on health expenditure of Social Security Institution of Turkey. Results show that unepmloyment increase health expenditures via utilization policies from health services and health externalities. High unemployment level brings together high health expenditure of Social Security Institution. It is thought that if an unemployment level is getting higher, in families' income level is getting decreased and socio-economic conditions can be worse. Also, unemployment accelerate poverty in public and probably this phonemenon effect individuals health. It is thought that struggling with unemployment may make contribution to health levels because unemployment potentially can affect individuals health and health needs in negative way.