Tiroit fonksiyon bozukluklarının tam kan sayımı üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Assessment of the effect of thyroid function disorders on complete blood count
- Tez No: 864486
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE SEMRA DEMİR AKCA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yaygın görülen tiroit fonksiyon bozuklukları olan hipotiroidi ve hipertiroidinin, hastaların tam kan sayımı üzerine etkilerinin değerlendirilmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 01.01.2023 ile 01.01.2024 tarihleri arasında Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Aile Hekimliği Polikliniğine başvuran 18-65 yaş arası, 115 hipotiroidi, 115 hipertiroidi hastası olmak üzere toplam 230 hasta dahil edilmiştir. Hastaların yaş, cinsiyet, hemogram, TSH, sT3, sT4, ilaç kullanımı ve kronik hastalıkları geriye dönük olarak incelendi. Hastalar hipertiroidi ve hipotiroidi olarak iki gruba ayrıldı. Veriler paket istatistik programıyla analiz edilmiş olup, p anlamlılık değeri
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the effects of common thyroid function disorders, hypothyroidism and hyperthyroidism, on patients' complete blood count. Materials and Methods: Between January 01, 2023, and January 01, 2024, a total of 230 patients aged between 18 and 65, 115 hypothyroidism and 115 hyperthyroidism cases, who presented to the Family Medicine Polyclinic of Zonguldak Bülent Ecevit University Faculty of Medicine Hospital, were included in the study. Patients' age, gender, complete blood count, TSH, sT3, sT4 levels, medication usage, and chronic diseases were retrospectively examined. The patients were divided into two groups: hyperthyroidism and hypothyroidism. The data were analyzed using statistical software, with a p-value