Çocuklarda dijital oyun bağımlılığının yeme ve uyku bozuklukları üzerine etkisinin incelenmesi
Eating and digital gaming in children effect on sleep disorders
- Tez No: 864507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZCAN ALGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Sağlık Yönetimi, Nursing, Healthcare Management
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Amaç: Araştırma, ortaokul düzeyindeki çocukların dijital oyun bağımlılığının yeme problemleri ve uyku bozuklukları üzerine etkisini belirlemek için yapılmıştır. Materyal ve metot: İlişkisel tarama modeliyle yapılan araştırmanın örneklemini; araştırma kriterlerine uyan ve gönüllü olan ortaokul öğrencisi (266 öğrenci) ve ebeveynleri (266 ebeveyn) olmak üzere toplam 532 kişi oluşturmuştur. Araştırma için etik kurul alınmıştır (EK-6).Araştırmanın verilerinin toplandığı ölçeklerden, Çocuk Uyku Alışkanlığı Anketi ebeveynler doldururken; Sosyo-demografik Veri Formu, Çocuk Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile Yeme Tutum Testi ölçeklerini öğrencilerin kendileri doldurmuştur. Verilerin değerlendirilmesinde betimsel analizler, parametrik verilerin analizinde basit doğrusal regresyon analizi, kategorik değişkenlerin analizinde Ki-Kare testi, Pearson ve Spearman Korelasyon analizleri kullanılmıştır. Bulgular: Araştırmada ortaokul öğrencilerinin %52,6'sının kız, velilerin %39,1'inin ilkokul mezunu olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin %47,4'ünindijital oyun bağımlılığında“riskli grup”sınıfında olduğu, % 35,3'ünün“anormal yeme davranışı”gösterdiği, tamamına yakınının (%94,4)“uyku sorunu”olduğu belirlenmiştir. Regresyon sonuçları, dijital oyun bağımlılığının yeme davranışının %5'ini açıkladığını; cinsiyetin dijital oyun bağımlılığını %6'sını açıkladığını; korelasyon sonuçları, Çocuk Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği ile Yeme Tutum Testi arasında pozitif yönde düşük düzeyde bir ilişki olduğunu göstermektedir (p=,000 ve r=,241). Sonuç: Öğrencilerin dijital oyun bağımlılığının, yeme bozukluğuna ve uyku sorunlarına etkisi vardır. Dijital oyun bağımlılığı, çocukların fiziksel ve ruhsal sağlığını, dolayısıyla akademik başarısını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu konularda hemşireler tarafından hem öğrencilere hem de ebeveynlerine yönelik eğitim, danışmanlık hizmetlerin verilmesi koruyucu önlemlerin alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The research was conducted to determine the effect of digital game addiction on eating problems and sleep disorders of secondary schoolchildren. Material and method: The sample of the research conducted with the relational scanning model; The study consisted of a total of 532 people, including secondary school students (266 students) and their parents (266 parents), who met the research criteria and volunteered. An ethics committee was consulted for the research (annex6). While parents fill out the Child Sleep Habit Questionnaire, one of the scales from which the research data was collected; The students themselves filled out the Sociodemographic Data Form, Child Digital Game Addiction Scale and Eating Attitude Test scales. Descriptive analysis was used to evaluate the data, simple linear regression analysis was used to analyze parametric data, Chi-Square test, Pearson and Spearman Correlation analyzes were used to analyze categorical variables. Results: In the study, it was determined that 52.6% of the secondary school students were girls and 39.1% of the parents were primary school graduates. It was determined that 47.4% of the students were in the“risk group”class in digital game addiction, 35.3% showed“abnormal eating behavior”and almost all of them (94.4%) had“sleeping problems”. Regression results showed that digital game addiction explained 5% of eating behavior; gender explains 6% of digital game addiction; Correlation results show that there is a low level positive relationship between the Children's Digital Game Addiction Scale and the Eating Attitude Test (p=,000 ve r=,241). Conclusion: Students' digital game addiction has an impact on eating disorders and sleep problems. Digital game addiction can negatively affect children's physical and mental health, and therefore their academic success. On these issues, it may be recommended that nurses provide education and consultancy services to both students and their parents and take protective measures.