Evli bireylerde psikolojik saldırganlık, reddedilme duyarlılığı ve borderline kişilik özellikleri arasındaki ilişkiler
The relationships among psychological aggression, rejection sensitivity and borderline personality traits in married individuals
  1. Tez No: 864506
  2. Yazar: DİLAN ŞIK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TUBANUR BAYRAM KUZGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu araştırmada evli bireylerde reddedilme duyarlılığı ve borderline kişilik örüntüsünün psikolojik saldırganlıkla ilişkisi incelenmiştir. Bu araştırmanın çalışma grubunu evli olan 234 kadın ve 143 erkek olmak üzere 377 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada 408 kişiden veriler toplanmış fakat eksik ve hatalı veri girişi sebebiyle veriler 377 kişi üzerinden değerlendirilmiştir. Çalışmanın dataları SPSS 21 programı aracılığıyla analiz sürecine dahil olmuştur. Bu araştırmada katılımcılara demografik bilgi formu, Borderline Kişilik Ölçeği, Reddedilme Duyarlılığı Ölçeği ve Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği uygulanmıştır. Çalışmada öncelikle bu ölçekler ve alt boyutlarına ilişkin puanların demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğinin test edilmesi amacıyla Bağımsız örneklem-t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Ardından evli olan bireylerin borderline kişilik örüntüleri, reddedilme duyarlılığı ile psikolojik saldırganlık arasındaki ilişkilerin belirlenmesi amacıyla doğrusal korelasyon analizi yapılmıştır. Katılımcıların çok boyutlu duygusal istismar (psikolojik saldırganlık) ile borderline kişilik özellikleri arasında pozitif yönlü orta düzey, çok boyutlu duygusal istismar (psikolojik saldırganlık) ile reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönlü düşük düzey, borderline kişilik özelikleri ile reddedilme duyarlılığı arasında pozitif yönlü düşük düzey anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Son olarak, borderline kişilik örüntüleri ve reddedilme duyarlılığının çok boyutlu istismarın uygulama ve maruz kalma boyutları üzerindeki yordayıcılık düzeyini ölçmek amacıyla çoklu doğrusal regresyon analizi gerçekleştirilmiştir. Borderline kişilik örüntüleri ve reddedilme duyarlılığının çok boyutlu duygusal istismarın uygulama boyutunun anlamlı yordayıcısı; Borderline kişilik örüntülerinin ise çok boyutlu duygusal istismarın maruz kalma boyutunun anlamlı yordayıcısı olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research examines the relationship between rejection sensitivity, borderline personality patterns and psychological aggression in married individuals. The study group consists of 377 participants, including 234 women and 143 men who are married. Data was collected from 408 individuals, but due to incomplete and erroneous data entry, the analysis was conducted on 377 individuals. The research data was analyzed using the SPSS 21 program. In this study, participants were administered a demographic information form, the Borderline Personality Scale, the Rejection Sensitivity Scale, and the Multidimensional Emotional Abuse Scale. First, independent sample t-tests and one-way analysis of variance (ANOVA) were conducted to test whether the scores on these scales and their sub-dimensions differed according to demographic characteristics. Linear correlation analysis was then conducted to determine the relationships between borderline personality patterns, rejection sensitivity, and psychological aggression in married individuals. It was found that there were significant positive moderate relationships between participants' multidimensional emotional abuse (psychological aggression) and borderline personality characteristics, significant positive low-level relationships between multidimensional emotional abuse (psychological aggression) and rejection sensitivity, and significant positive low-level relationships between borderline personality characteristics and rejection sensitivity. Finally, multiple linear regression analysis was conducted to find out how well borderline personality traits and rejection sensitivity could predict the application and victimization aspects of multidimensional abuse. It was found that borderline personality patterns and rejection sensitivity significantly predicted the application dimension of multidimensional emotional abuse. In contrast, borderline personality patterns significantly predicted the victimization dimension of multidimensional emotional abuse.