The effect of biofeedback-based virtual reality game on pain, fear, and anxiety levels during port catheter needle insertion in pediatric oncology patients
Biofeedback tabanlı sanal gerçeklik oyununun pediatrik onkoloji hastalarında port kateter iğnesi yerleşimi sırasında oluşan ağrı, korku ve anksiteye düzeyine etkisi
- Tez No: 864513
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REMZİYE SEMERCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Oncology, Child Health and Diseases
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu araştırma, biofeedback tabanlı sanal gerçeklik oyununun pediatrik onkoloji hastalarında port kateter iğnesi yerleşimi sırasında oluşan ağrı, korku ve anksiyete düzeyine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Randomize kontrollü çalışma 6-12 yaşındaki 62 (31=müdahale, 31=kontrol) pediatrik onkoloji hastası ve anneleri ile Ağustos – Aralık 2023 tarihleri arasında bir şehir hastanesinde yürütüldü. Bu çalışmada, biofeedback tabanlı bir sanal gerçeklik oyunu olan BioVirtualPed, çocukların port kateter iğnesi işlemine bağlı ağrı, korku ve anksiyetelerini azaltmak amacıyla kullanıldı. Müdahale grubunda yer alan çocukların port kateter iğnesi yerleşimi işlemi sırasında sanal gerçeklik gözlüğü ve solunum sensörünü takmaları istendi. Veriler, ''Tanımlayıcı Bilgi Formu'', ''Wong-Baker Ağrı Değerlendirme Ölçeği'', ''Çocuk Korku Ölçeği'', ''Çocuk Anksiyete Skalası-Durumluluk'', ''Memnuniyet Skorlaması-Görsel Analog Skala'' ve ''ADXL354 Sensör'' kullanılarak toplandı. Verilerin analizi lisanslı SPSS (Statistical Package for the Social Science for Windows) IBM 29 paket programı kullanılarak tanımlayıcı analizler, Mann-Whitney U test, Wilcoxon t-test, IntraClass korelasyon katsayısı ve ki-kare testi ile yapıldı. Sonuçlar %95'lik güven aralığında ve anlamlılık p0,05).
Özet (Çeviri)
This research was conducted to evaluate the effect of a biofeedback-based virtual reality game on pain, fear, and anxiety levels during port catheter needle insertion in pediatric oncology patients. The randomized controlled study was conducted with 62 (31 = intervention, 31 = control) pediatric oncology patients aged 6-12 years and their mothers in a city hospital between August and December 2023. In this study, BioVirtualPed, a biofeedback-based virtual reality game, was used to reduce children's pain, fear, and anxiety related to the port catheter needle insertion. Children in the intervention group were asked to wear virtual reality glasses and a respiratory sensor during the port catheter needle insertion process. Data were collected using ''Descriptive Information Form'', ''Wong-Baker Pain Assessment Scale'', ''Child Fear Scale'', '' Children's State Anxiety'', ''Satisfaction Scoring-Visual Analog Scale'' and ''ADXL354 Sensor''. Descriptive analyses, Mann-Whitney U test, Wilcoxon Signed-Rank Test, IntraClass Correlation Coefficient, and Chi-square Test were used for data analysis with the licensed SPSS (Statistical Package for the Social Science for Windows) IBM 29 program. The results were evaluated at a 95% confidence interval, and a p-value of 0.05).