U19 futbolcularında kognitif temelli nöromusküler egzersizlerin kognitif fonksiyonlar ve sportif performans üzerine etkisi
The effect of cognitive based neuromuscular exercises on cognitive functions and sports performance in U19 football players
- Tez No: 769487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTUĞRUL DEMİRDEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Çalışmamız U19 futbolcularında kognitif temelli nöromusküler egzersizlerin (KTNE) kognitif fonksiyonlar ve sportif performans üzerine etkisi araştırmak amacıyla planlanmıştır. Çalışmaya 16-19 yaş aralığında 24 futbolcu dahil edildi. Futbolcular her bir grupta 12'şer futbolcu olacak şekilde randomize olarak iki gruba ayrıldı. Gruplardan birine (KTNE grubu) klasik antrenman programına ilave olarak sekiz hafta süresince haftada iki gün KTNE uygulanırken; diğer grup (kontrol grubu) klasik antrenman programına devam etti. Sportif ve kognitif performans için ruh hali ve motivasyonun önemli bir unsur olduğunu düşündüğümüzden, egzersiz programı öncesi ve sonrasında, değerlendirme testleri uygulanmadan hemen önce katılımcılara Brunel Ruh Hali Ölçeği uygulandı. Kognitif fonksiyonlar Lumosity programı ile, reaksiyon zamanı Deary Liewald Choice Reaction Time testi ile, sezinleme zamanı Bridge Game programı ile, pas kalitesi Lougborough Pas Testi (LPT) ile, diz propriyoseptif kuvvet duyusu basınçlı biofeedback cihazı ile, koordinasyon ise göğüs–ayak–kafa, kafa-sol ayak-sağ ayak ve ayak-göğüs–kafa topla oynama testi ile değerlendirildi. Program öncesinde ve sonrasında futbolcuların ruh hali düzeyleri her iki grupta da benzerdi (p>0.05). Program öncesine göre program sonrasında KTNE grubunda kognitif fonksiyonlarda (hız: p=0.001, dikkat: p0.05). Çalışmamızın sonucunda klasik antrenmana ek olarak uygulanan KTNE'nin kognitif performans ve sportif performansın arttırılmasında uygulanabilecek etkin bir egzersiz yaklaşımı olduğu sonucuna varıldı. Futbol antrenmanlarında kognitif yüklenmelere daha fazla yer verilmesi ile futbolcuların kognitif açıdan daha fazla gelişim gösterebileceğini ve böylece sportif performansa da önemli katkılar sağlanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Our study was planned to investigate the effect of cognitive-based neuromuscular exercises (CBNE) on cognitive functions and sportive performance in U19 football players. Twenty-four football players between the ages of 16-19 years were included in the study. The football players were randomly divided into two groups, with 12 players in each group. While CBNE was applied to one of the groups (CBNE group) two days a week for eight weeks in addition to the classical training program; the other group (control group) continued the classical training program. Since we think that mood and motivation are important factors for sportive and cognitive performance, the Brunel Mood Scale (BRUMS) was administered to the participants before and after the exercise program, before the assessment tests were applied. Cognitive functions were assessed with Lumosity program, reaction time with Deary Liewald Choice Reaction Time test, coincidence-anticipation timing (CAT) with Bridge Game program, pass quality with Lougborough Pass Test (LPT), knee proprioceptive force sense with pressurized biofeedback device, coordination with chest–foot–head, head-left foot-right foot, and foot-chest-head ball playing test BRUMS score of the players before and after the program was similar in both groups (p>0.05). Cognitive functions (speed: p=0.001, attention: p0.05). As a result of our study, it was concluded that CBNE applied in addition to classical training is an effective exercise approach that can be applied to increase cognitive and sportive performance. We think that by giving more place to cognitive loads in football training, football players can show more cognitive development and thus make important contributions to sportive performance.