Öklidyen-3 uzayda kuaterniyonik normal-doğrultu eğrileri
Quaternionic normal-direction curves in Euclidean 3-space
- Tez No: 864532
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ KIZILTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında, 3-Boyutlu Öklid uzayında yeni eğri çiftleri tanımlanmıştır ve bu eğriler kuaterniyonik normal–doğrultu ve kuaterniyonik normal–donör eğriler olarak adlandırılmıştır. Bu eğri çiftlerinin bazı özellikleri incelenmiş ve bazı karakteristik özellikleri elde edilmiştir. Ayrıca, kuaterniyonik normal–doğrultu eğrilerinin helis, slant helis, düzlem eğri ve (ND) eğriler gibi özel eğrilerle olan ilişkileri araştırılmıştır. Özellikle, slant helis, rektifyan eğriler ve kuaterniyonik normal–doğrultu eğrileri arasındaki ilişkileri incelenerek bu ilişkileri teoremlerle ifade edilmiştir. Bu tez çalışması, yeni eğri çiftleri ve bunların özellikleriyle ilgili literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, two new pairs of curves in 3-dimensional Euclidean space have been defined, and these curvers have been called as quaternionic normal-direction and quaternionic normal-donor curves. Some properties of these curve pairs have been examined and some characteristic properties of these curvers have been obteined. Morever, the relationships between curves quaternionic normal-direction curves and helices, slant helices, plane curves, (ND)-curves have been examined and these relationship have been expressed with theorems. This thesis aims to cotribute to the literature on new curve pairs and their properties.