Eskişehir teknik üniversitesi moda tasarımı bölümü mezunlarının stüdyo derslerinde kazandıkları yeterliliklerin çalışma hayatındaki mesleki ihtiyaçlarını karşılama durumuna yönelik görüşleri
Opinions of Eskişehir Technical University Fashion Design Department graduates on the case of the competencies they acquired in studio courses meet their professional needs in working life
  1. Tez No: 864561
  2. Yazar: REYHAN DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLAY ERTÜRK, DOÇ. DR. ESRA VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Giyim Endüstrisi, Clothing Industry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Moda tasarımı eğitiminin amacı, sektörün ihtiyaç, talep ve beklentilerine en iyi şekilde cevap verebilecek moda tasarımcıları yetiştirmektir. Moda tasarımı eğitim programları bu amaç doğrultusunda şekillendirilmeye çalışılmakta, yapılacak program etkililiği ve yeterliliğine yönelik dönüt çalışmaları ise programların değerlendirilerek güncellenebilmesinde önem arz etmektedir. Bu doğrultuda bu araştırmanın temel amacı, Eskişehir Teknik Üniversitesi'nden lisans düzeyinde moda tasarımı eğitimi programından mezun kişilerin proje derslerinde kazandıkları yeterliliklerin çalışma hayatlarında bilgi ve beceri ihtiyaçlarını ne derecede karşıladığının belirlenmesi ile araştırma bulgularının bilişsel, duyuşsal ve psikomotor yeterlilikler bakımından karşılaştırılarak incelenmesi ve programın genel bir değerlendirmesinin yapılmasıdır. Araştırmanın temel yöntemi tekil taramadır. Araştırma temel probleminin çözümünde ilgili verilere ulaşılmasında ise geliştirilen anket formu kullanılmıştır. Anket formu, ölçüt örnekleme yöntemi ile belirlenen 98 mezuna uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri sonucunda araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Araştırma bulguları doğrultusunda elde edilen tüm bilgiler karşılaştırılarak araştırmanın sonuçları açıklanmış ve öneriler geliştirilmiştir. Araştırmada ulaşılan temel sonuçlardan birisi mevcut eğitim programının bilişsel, psikomotor ve duyuşsal yeterlilikler bakımından mezunların çalışma hayatlarındaki ihtiyaçlarına cevap verebilmesidir.
Özet (Çeviri)
The aim of fashion design education is to train fashion designers who can best meet the needs, demands and expectations of the industry. Fashion design education programs are being shaped in line with this purpose, and feedback studies on the effectiveness and adequacy of the program are important in evaluating and updating the programs. In this regard, the main purpose of this research is to determine to what extent the competencies gained in the project courses of the graduates of Eskişehir Technical University's fashion design education program at the undergraduate level meet their knowledge and skill needs in their working lives, to examine the research findings by comparing them in terms of cognitive, affective and psychomotor competencies, and to provide a general overview of the program. evaluation is made. The basic method of the research is single screening. The developed survey form was used to obtain the relevant data in solving the main problem of the research. The survey form was applied to 98 graduates determined by criterion sampling method. Research findings were reached as a result of the statistical analysis of the data obtained. By comparing all the information obtained in line with the research findings, the results of the research were explained and suggestions were developed. One of the main conclusions reached in the research is that the current education program can meet the needs of graduates in their working lives in terms of cognitive, psychomotor and affective competencies.