Obeziteli ve ileri evre obeziteli bireylerde prediyabet ve diyabet tanısında oral glukoz tolerans testi (OGTT) ve HbA1c arasındaki uyumun değerlendirilmesi
Evaluation of the concordance between oral glucose tolerance test (OGTT) and HbA1c in the diagnosis of prediabetes and diabetes in individuals with obesity and advanced obesity
  1. Tez No: 864579
  2. Yazar: ABDULLAH BUDAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Giriş ve Amaç: Obezite; genetik, çevresel ve yaşam tarzı faktörlerinin neden olduğu, önemli morbidite ve mortaliteye neden olan, önlenebilir ölüm nedenlerinde ikinci sırada olan, ömür boyu tedavi gerektiren, sonuçlarıyla önemli derecede sağlık harcamalarına sebep olan heterojen bir hastalıktır. Obezite sıklığı ülkemizde ve dünyada hızlıca artmakta olup, son 50 yılda üç katından fazla arttığı gözlenmiştir. Obezite, insülin direncine neden olup prediyabet ve diyabete zemin hazırlamakta, morbidite ve mortaliteye sebep olmaktadır. Bu nedenle obeziteli hastalarda diyabet ve prediyabetin erken teşhis, takip ve tedavisine yönelik tetkiklerin geliştirilmesi, karşılaştırılması ve bu tetkiklerin uyumunun değerlendirilmesi büyük önem taşımaktadır. Çalışmada amacımız obeziteli bireylerde prediyabet ve diyabet tanısında OGTT ve HbA1c arasındaki uyumun değerlendirilmesini yapmak ve obeziteli bireylerde diyabet tanısı koymak için daha düşük bir HbA1c düzeyinin olup olmadığını belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza SBÜ Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Obezite, Endokrinoloji ve İç Hastalıkları Polikliniklerine 01.01.2020 tarihi ile 31.12.2023 tarihine kadar başvuran prediyabetik VKİ>30 kg/m2 obeziteli hastalar dahil edildi ve retrospektif olarak incelendi. Hastalar cinsiyete ve vücut kitle indeksine (hafif obez, orta derece obez, morbid obez ve süper obez) göre gruplara ayrılıp hastaların demografik özellikleri, başlangıç laboratuvar değerleri ve hipertansiyon sıklığı karşılaştırıldı. Hastalar, 75 gram OGTT sonuçlarına göre izole BAG, BAG+BGT ve aşikâr DM olarak üç farklı kategoriye ayrıldı. Her grubun demografik özellikleri ve başlangıç laboratuvar değerleri birbirleriyle tekrar karşılaştırıldı. Yapılan analizlerde 75 g OGTT yapılarak hastaların DM tanısı alması için HbA1c eşik değeri belirlenmeye çalışıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 139 prediyabetik obez (HbA1c: %5,7-6,4 ve açlık kan şekeri:100-124 mg/dL) hastanın 115'i (%82,7) kadın, 24'ü (%17,3) erkekti. Hastaların yaş ortalaması 45,18 ± 11,74'tü. Hastalar VKİ'ye göre sınıflandırıldığında 34'ü (%24,5) hafif obez, 41'i (%29,5) orta derecede obez, 49'u (%35,3) morbid obez ve 15'i (%10,8) de süper obezdi. Kadınlarda beden kitle indeksi oransal olarak daha anlamlı bulundu (p:0,04), erkeklerde ise bel çevresi daha yüksek olarak belirlendi (p=0,006).
Özet (Çeviri)
Introduction and aim: Obesity, influenced by genetic factors, environmental conditions, and lifestyle choices, significantly contributes to morbidity and mortality. It ranks as the second leading preventable cause of death and necessitates ongoing management, while also generating considerable healthcare expenses due to its associated complications. Notably, the incidence of obesity has been escalating rapidly, both domestically and globally, having more than tripled over the past five decades. This condition leads to insulin resistance, potentially triggering prediabetes and diabetes, and increases health risks substantially. As such, it becomes critically important to develop, assess, and refine diagnostic, monitoring, and treatment methodologies for diabetes and prediabetes in obese individuals. This study aimed to analyze how well the oral glucose tolerance test (OGTT) and HbA1c levels correlate in diagnosing prediabetes and diabetes among obese subjects, and to explore if lower HbA1c levels might be necessary for diagnosing diabetes in this demographic. Materials and methods: Patients with a BMI over 30 kg/m^2 and prediabetes who visited the Obesity, Endocrinology, and Internal Medicine clinics at SBU Diyarbakır Gazi Yaşargil Training and Research Hospital from January 1, 2020, to December 31, 2023, were included in our retrospective study. These patients were categorized by gender and levels of obesity (mild, moderate, severe, and very severe), and their demographic details, initial lab results, and the prevalence of hypertension were compared. Based on the outcomes of the 75-gram oral glucose tolerance test (OGTT), patients were classified into three groups: isolated fasting hyperglycemia, combined fasting hyperglycemia and impaired glucose tolerance, and clear diabetes mellitus. We compared the demographic characteristics and initial lab values across these groups. The analysis also aimed to identify an HbA1c threshold that would confirm a diabetes diagnosis following the 75-g OGTT. Results: In our study involving 139 prediabetic obese patients (HbA1c: 5.7-6.4% and Fasting Blood Sugar: 100-124 mg/dL), 115 (82.7%) were female and 24 (17.3%) were male. The average age was 45.18 ± 11.74 years. Patients were classified by Body Mass Index (BMI) as follows: 34 (24.5%) were mildly obese, 41 (29.5%) were moderately obese, 49 (35.3%) were severely obese, and 15 (10.8%) were very severely obese. The BMI was significantly higher in women (p=0.04), whereas men had a larger waist circumference (p=0.006).