Tip 1 diabetes mellituslu çocuk ve adolesanlarda asemptomatik kardiyomiyopati: Ekokardiyografik göstergeler ile diyabet süresi, glisemik kontrol ve serum karnitin düzeyleri arasındaki ilişki
Asymptomatic cardiomyopathy in children and adolescents with type 1 diabetes mellitus: Echocardiographic indices and their relation with duration of diabetes, glycemic control and serum carnitine levels
- Tez No: 86459
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
52 ÖZET Amaç: Bu çalışma hipertansiyon, retinopati, semptomatik nöropati ve mikroalbuminüri gibi herhangi bir aşikar komplikasyonu olmayan diyabetik çocuklar ve adolesanlarda sol ventrikül boyuttan, duvar kalınlığı ve fonksiyonunu araştırmak ve bu değişkenlerin diyabetin süresi, kan şekeri kontrolü, serum kamitin seviyeleri ile ilişkisini saptamak için planlandı. Denekler: 35 diyabetik hasta (18'i kız, ortalama yaş 12.0 yıl), yaş ve cins olarak bunlarla eşleştirilmiş 24 normal çocuk çalışmaya alındı. Diyabetik hastalar diyabetin süresine göre iki gruba ayrıldılar. 1. Birinci grup: Hastalık süresi beş yıl altında 14 hasta (ortalama 3.5 yıl), 2. İkinci grup: Diyabet süresi beş yılın üzerinde olan 21 hasta (ortalama 8.2 yıl). Bulgular: 1. Kontrollerle karşılaştırıldığında, tüm diyabetik hastalarda sol ventrikül boyutları, duvar kalınlığı ve sistolik fonksiyonlar normaldi. 2. Diyastolik fonksiyonlar; diyabet süresinin beş yılın altında olduğu birinci gruptaki hastalarda normaldi. Fakat diyabet süresinin beş yılın üzerinde olduğu ikinci grupta pik A dalgası hızı (AVEL) (0.73 'e karşılık 0.63 m/sn, p=0.004), A dalgası hız-zaman integral! (AVTI) (5.18 'e karşılık 4.33, p=0.007) ve kalp hızına göre düzeltilmiş izovolümetrik relaksasyon zamanı (cIVRT) (0.084 'e karşılık 0.075 sn, p=0.048) daha yüksekti. Halbuki pik E dalgası hızı (EVEL) ve E dalgası hız-zaman integrali (EVTI) normaldi.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY Asymptomatic cardiomyopathy in children and adolescents with Type 1 diabetes mellitus: Echocardiographic indices and their relation with duration of diabetes, glycemic control and serum carnitine levels. Objective: To investigate M-mode and Doppler indices of left ventricular dimensions, wall thickness and functions in diabetic children and adolescents free of any obvious complications (hypertension, retinopathy, symptomatic neuropathy and microalbuminuria) and their relation with diabetes duration, glycemic control and serum carnitine levels. Subjects: 35 diabetic patients (18 females, mean age 12.0 years) and 24 age and sex matched normal controls. Diabetic patients were divided into two groups according to duration of diabetes (DD). 1. First group: 14 diabetic patients whose DD under five years (mean 3.5 years), 2. Second group: 21 diabetic patients whose (DD) over five years (mean 8.2 years). Results: 1. Left ventricular dimensions, wall thickness and systolic functions were normal in all diabetics when compared to controls. 2. Diastolic functions of the first group patients (duration of diabetes under five years) were normal. But in the second group (duration of diabetes over five years) peak A velocity (AVEL) (0.73 vs 0.63 m/s, p=0.004), A velocity-time integral (AVTI) (5.18 vs 4.33, p=0.007) and izovolumetric relaxation time corrected for heart rate (cIVRT) (0.084 vs 0.075 s, p= 0.048) were longer while peak E velocity (EVEL) and E velocity-time integral (EVTI) were normal.