Tip 1 diyabetes mellitus'lu çocuklarda sol kalp fonksiyonlarının ekokardiografik değerlendirilmesi
Echocardiographic evaluation of left heart functions in children with type 1 diabetes mellitus
- Tez No: 818000
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE DENİZ OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Dr. Sami Ulus Çocuk Sağl. ve Has. Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endokrinoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Tip 1 Diabetes Mellitus her yaştaki tüm diyabet vakalarının yaklaşık %25'ini oluşturur. Çocuklarda en sık görülen kronik hastalıklardan birisidir. Diyabetik hasta genel popülasyonda 2 katı kadar kalp hastalığı geliştirme eğilimine sahiptir. Bu hastalarda ölüm nedenleri arasında kardiovasküler hastalıklardan ölüm birinci sırayı almaktadır. Konjestif kalp yetmezliği olan diyabetlilerin hepsinin epikardiyal koroner arterlerinde anlamlı düzeyde lezyon olmaması diyabetik kardiomyopati terimini doğrulamıştır. Klinik, epidemiyolojik ve patolojik veriler bu terimi desteklemektedir. Çalışmamızda Tip 1 Diabetes Mellitus olgularında en az risk oluşturan ve güvenirliliği kanıtlanmış noninvazif yöntem olan ekokardiografi kullanılarak preklinik kardiomyopati ve sol ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlardaki değişimlerin çocuk ve adolesanlarda araştırılmasını hedefledik. Bu çalışma Dr. Sami Ulus Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Araştırma ve Eğitim Hastanesi Endokrin Ünitesinde takip edilen 25'i erkek, 21'i kız toplam 46 Tip 1 Diabets mellitus hasta üzerinde yapıldı. Hastaların yaşları 4-18 yıl arasında değişiyordu. Diyabet yaşları 1 ay-10 yıl ve HbA1c değerleri %4.3-16.9 (ortalama %9.44) idi. Olgularımızın tümü kardiyak yönden asemptomatik idi. Hastalarımızın sistolik ve diyastolik kan basıncı değerleri kontrol grubuna göre anlamlı şekilde artmıştır. İleride vasküler hastalık riski yüksek olan bu çocukların hipertansiyon yönünden yakın izlenmesi gereklidir. Konjestif kalp yetmezliğinin klinik bulguları olmayan diyabetlilerde sol ventrikül diyastolik disfonksiyonunun sistolik disfonksiyondan daha sık mevcut olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada diyabetik hastalarda klinik kardiyak anormalliklerin erken tespitinde noninvazif tekniklerin özel önemlerini tanımlamaktadır. Ayrıca diyabetik anormalliklerin erken tespiti daha iyi metabolik kontrol ile potansiyel geri dönüşümlü olabilir.
Özet (Çeviri)
Type 1 Diabetes Mellitus constitutes approximately 25% of all diabetes cases and is particularly prevalent among children. Diabetic patients tend to carry a risk of developing heart disease approximately twice as much as the general population. Among these patients, cardiovascular diseases take the top spot among causes of death. The absence of significant lesions in the epicardial coronary arteries in diabetic individuals with congestive heart failure has confirmed the term 'diabetic cardiomyopathy.' Clinical, epidemiological, and pathological data support this term. In this study, our aim was to investigate changes in preclinical cardiomyopathy and systolic and diastolic functions of the left ventricle in children and adolescents with Type 1 Diabetes Mellitus. For this purpose, we utilized echocardiography, a non-invasive method with proven reliability, to minimize these risks. This study was conducted on a total of 46 patients with Type 1 Diabetes Mellitus who were under follow-up at the Endocrinology Unit of Dr. Sami Ulus Children's Health and Diseases Research and Training Hospital. Among these patients, 25 were male, 21 were female, and their ages ranged from 4 to 18 years. The duration of diabetes ranged from 1 month to 10 years, with HbA1c values ranging from 4.3% to 16.9% (median; 9.44%). All of our patients were asymptomatic from a cardiac perspective. However, the systolic and diastolic blood pressure values of our patients were significantly higher compared to the control group. Given that these children are at risk for future vascular diseases, close monitoring for hypertension is necessary. In diabetic patients who do not exhibit symptoms of congestive heart failure, it has been found that diastolic dysfunction of the left ventricle is more common than systolic dysfunction. This study emphasizes the importance of non-invasive methods in the early diagnosis of clinical cardiac issues in diabetic patients. Furthermore, early detection of such cardiac problems may be reversible with better metabolic control.