Öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri, bilimin doğası inançları ve astronomiye yönelik tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determining the relationship between teachers candidate of critical thinking skills, nature of science beliefs and attitudes towards astronomy
  1. Tez No: 864597
  2. Yazar: DERYA ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH SERDAR YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada fen bilgisi öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri astronomiye ait tutum ve bilimin doğası inanışlarına yönelik görüşleri incelenmiştir. Araştırmanın grubunu Konya ve Antalya bulunan 2 devlet üniversitesinde 2023-2024 eğitim öğretim yılında 2,3 ve 4 sınıfta öğrenim görmekte olan 265 öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada problemi ayrıntılı olarak açıklamak ve daha derinlemesine anlamlandırmak mevcut durumu tarafsız bir şekilde ortaya çıkarmak için betimsel araştırma yöntemlerinden tarama yöntemi kullanılmıştır. Tarama yöntemi aynı zamanda araştırma konusundaki genel bir bakış sunarak, konunun geniş bir perspektiften incelenmesine ve mevcut durumun nesnel bir biçimde tanımlanmasına olanak tanımaktadır. Araştırmada verileri toplamak için; Canbazoğlu-Bilici, S., Öner-Armağan, F., Kozcu-Çakır, N. ve Yürük, N. (2012) tarafından geliştirilen astronomi tutum ölçeği, Özcan, İ., ve Turgut, H. (2014) tarafından geliştirilen bilimin doğası inanışları ölçeği ve Eğmir, E. ve Ocak, G. (2016) tarafından geliştirilen eleştirel düşünme becerisini ölçmeye yönelik başarı testleri kullanılmıştır. Çalışmada istatistiksel çözümlemelerde başvurulan korelasyon analizi uygulanmıştır. Araştırmanın sonucunda öğretmen adaylarının eleştirel düşünme becerileri ile astronomiye ilişkin tutumları arasında düşük seviyede ancak anlamlı bir ilişki olduğu, eleştirel düşünme ve bilimin doğasına ilişkin tutumları arasında anlamlı, ancak orta düzeyde bir pozitif ilişki olduğu tespit edilmiştir. Son olarak öğretmen adaylarının Bilimin doğası ve astronomiye ait tutumlarına bakıldığında ise ikisinin arasında anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Öğrencilerin özellikle astronomi üzerine odaklanarak bilimsel düşünme ve eleştirel analitik becerilerini geliştirmelerine yardımcı olabileceği için Fen bilgisi öğretmenliği müfredatında bu konulara daha çok yer verilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, prospective science teachers' critical thinking skills, attitudes towards astronomy, and their views on nature of science beliefs were examined. The group of the research consists of 265 students studying in 2nd, 3rd and 4th grades in the 2023-2024 academic year at 2 state universities in Konya and Antalya. In the study, scanning method, one of the descriptive research methods, was used to explain the problem in detail and to give a deeper meaning and to reveal the current situation objectively. The scanning method also provides an overview of the research topic, allowing the subject to be examined from a broad perspective and the current situation to be described objectively. To collect data in the research; The astronomy attitude scale developed by Canbazoğlu-Bilici, S., Öner-Armağan, F., Kozcu-Çakır, N. and Yürük, N. (2012), the science attitude scale developed by Özcan, İ., and Turgut, H. (2014) it was used with the nature beliefs scale and the achievement test developed by Eğmir, E. and Ocak, G. (2016) to measure critical thinking skills. In the study, correlation analysis, which is used in statistical analysis, was applied. As a result of the research, it was determined that there was a low but significant relationship between prospective teachers' critical thinking skills and their attitudes towards astronomy, and a significant but moderate positive relationship between critical thinking and their attitudes towards the nature of science. Finally, when prospective teachers' attitudes towards the Nature of Science and astronomy were examined, it was seen that there was no significant relationship between the two. It is recommended that these subjects be included more in the science teaching curriculum, as they can help students develop their scientific thinking and critical analytical skills, especially by focusing on astronomy.