A strategic approach for livability improvement in the historical quarter of Gaziantep
Gaziantep'in tarihi kesiminin yaşanabilirliğinin geliştirilmesi için stratejik bir yaklaşım
  1. Tez No: 864618
  2. Yazar: LINA KANBAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYKUT KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Kent kimliği mimari ve tarihi miras aracılığıyla temsil edilebilir, şehrin kurucularının nasıl kurduğunu ve yaşadığını tanıyabileceğimiz yerdir. Gaziantep'in tarihi kesimi yıllar boyunca ve sürekli gelişmeye göre mevcut modern yaşam gereksinimlerine hizmet etme yeteneğini kaybetti ve yaşanmaz hale geldi. Tez, yaşanabilirliği kapsamlı anlamıyla kültürlere, yaşam koşullarına, zamana, ekonomiye, sosyal yaşama ve çevreye göre değiştiğini tartışmakta. Mimari mirası korumak ve çağdaş yaşam talepleriyle mümkün olduğunca uyumlu hale getirmek için birçok çaba sarf edildi, ancak bu çabalara rağmen tarihi mahallelerin çevresi hala yaşanabilir olmaktan uzak. Bazı durumlarda, bu restore edilen bölgelerin arkasında çok sayıda harap ve izinsiz bina saklanıyordu, bu da değer ve yaşanabilirlikte ikili bir temsil oluşturuyordu. Bu çalışma, Gaziantep şehrinin tarihi mahallelerinin yaşanabilirlik çevresel kriterlerini literatür taramasında ve önceki çalışmalarda ortak göstergelere göre değerlendirerek, gözlem ve anketler aracılığıyla bu mahallelerde yaşamanın deneyimlerini dikkate almakta ve yaşanabilirlik çevresel boyutunun önemli kentsel göstergelerini belirlemektedir. Bu değerlendirmenin sonuçları, bu mahallelerin radikal yeni bir kentsel plana mı yoksa rehabilitasyon ve restorasyon planlarının mevcut zaman yaşam ihtiyaçlarını karşılamak için yeterli olup olmadığını belirlemeye katkıda bulunacaktır.
Özet (Çeviri)
City's identity can be represented by architecture and historical heritage, it is where we can recognize how the city's founders have established and lived. Through the years and according to the continuous development, the architectural heritage of Gaziantep historical quarter had lost its capability to serve current modern life requirements and became unliveable. The thesis argues that, the livability with its comprehensive meaning varies according to cultures, living circumstances, time, economic, social life, and environment. Many efforts were produced to conserve architectural heritage and make it as possible kept up with modern life demands, although these efforts the historical quarters' environment still not enough to be lived in. In some cases, these restored parts were hiding behind them many dilapidated and unauthorized buildings, which represented duality in value and livability. This study aims to eliminate this duality and improve the livability by evaluating the livability environmental criteria of the historical quarters of Gaziantep city according to common indicators in the literature review and previous studies, by observation and questionnaires, which aim to take in consideration people's experiences in living within these quarters and spot the light on the important urban indicators of livability environmental dimension. The results of this evaluation will contribute to determine whether these quarters require radical new urban plan or rehabilitation and restoration plans are enough to fill the gap with present time living needs.