A hybrid forecasting approach demand prediction in perfume industry
Parfüm sektöründe hibrit bir öngörüm yaklaşımı talep tahmini
  1. Tez No: 864617
  2. Yazar: MOHAMMED ZOURGUİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Talep tahmininin doğruluğu, çeşitli endüstrileri kapsadığı için etkili tedarik zinciri yönetimini ve operasyonel verimliliği destekleyen temel bir dayanaktır. Bununla birlikte, geleneksel tahmin metodolojileri çoğu zaman birden fazla faktörün etkisine tabi olan talebin karmaşık ve sürekli gelişen doğasına ayak uydurmakta zorlanır. . Bu karmaşık zorluğun üstesinden gelmek için hibrit tahmin, farklı tahmin tekniklerinin birleşik yeteneklerinden yararlanarak bunları sahneye sundu. Bu tez, tahminlerde doğruluğu ve esnekliği artırmak amacıyla, özellikle talep tahmini için tasarlanmış yenilikçi bir hibrit tahmin çerçevesi sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Accuracy in demand forecasting is a key pillar that supports effective supply chain management and operational effectiveness as it covers various industries .However, traditional forecasting methodologies often struggle to keep pace with the complex and constantly evolving nature of demand re subject to the influence of multiple factors. To meet this complex challenge, hybrid forecasting presented them on the scene, leveraging the combined capabilities of different distinct forecasting techniques. This thesis seeks to present an innovative hybrid forecasting framework specifically designed for demand forecasting, with the aim of enhancing accuracy and increasing flexibility in forecasts.