A critical assessment of health and safety regulations and trainings in the construction industry of Pakistan
- Tez No: 864621
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. AYKUT ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Pakistan'ın ekonomik kalkınmasında kilit bir rol oynayan inşaat sektörü kayda değer bir büyüme kaydetmiştir. Ancak faaliyetlerdeki bu artışa, yasal boşluklar ve kusurlardan kaynaklanan tehlikeli çalışma koşulları eşlik etmiştir. Sağlıksız inşaat uygulamaları, belirsiz saha koşulları ve tehlikeli ortamlar, yaralanma ve ölüm oranlarına katkıda bulunmaktadır. Bu araştırma çalışmasının temel amacı, proje sahalarında faaliyet gösteren inşaat şirketlerinde sağlık ve güvenlik düzenlemelerinin uygulanmasına yönelik çözüm odaklı metodolojiler sağlamak amacıyla Pakistan'daki Sağlık ve Güvenlik politikalarının mevcut durumunun değerlendirilmesine ve paydaşlar tarafından gerçekleştirilen anketlere dayalı kapsamlı bir değerlendirme yapmaktır. İnşaat sektörünün bir ülkenin ekonomisini desteklemede oynadığı önemli rolün bilincinde olarak, şantiye mühendisleri ve işçiler arasında farkındalığın artırılmasına yönelik acil ihtiyacın ele alınması zorunludur. Çalışma, anket ve mülakatlardan yararlanarak sağlam bir yaklaşım benimsemektedir. Özel bir araştırma çalışması olarak tüm paydaşları kapsamaktadır: işverenler, danışmanlar, yükleniciler ve alt yükleniciler. PEC'e kayıtlı şirketler hedeflenmiştir. Güvenlik performansı, SPSS-18 kullanılarak altmış güvenlik prosedürünün incelenmesi yoluyla değerlendirilmiştir. Yüksek Cronbach alfa değeri 0,958 ile veri güvenilirliği sağlanmış ve verilerin normal dağılmaması nedeniyle parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Güvenlik performansı değerlendirmesi önemli bulgular ortaya koymuştur.“Vinç ve Kaldıraçların Kullanımı”ve“İhtiyati Tedbirler (İksa ve Kazı)”övgüye değer güvenlik seviyeleri sergilemiştir. Buna karşılık,“Sözleşme Dokümantasyonunda Güvenlik”,“Güvenlik Toplantıları”ve“İşçi Katılımı”gibi alanların yanı sıra“Güvenlik Eğitimleri”daha düşük bir güvenlik performansı sergileyerek iyileştirmeye açık bir alan olduğunu göstermiştir. Bu bulgular, paydaşlara Pakistan inşaat sektöründeki mevcut güvenlik önlemleri hakkında ayrıntılı bir anlayış sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Pakistan's construction industry, a key player in economic development, has experienced remarkable growth. However, the surge in activities has been accompanied by dangerous working conditions, attributed to legislative gaps and flaws. Unhealthy construction practices, uncertain site conditions, and hazardous environments contribute to a concerning rate of injuries and fatalities. The principal aim of this research study is to undertake a thorough evaluation based on the assessment of the current situation of Health & Safety policies and the surveys performed by stakeholders of Pakistan with the aim of providing solution-centric methodologies for the enforcement of health and safety regulations within construction companies operating on project sites. Recognizing the pivotal role that the construction industry plays in bolstering a nation's economy, it is imperative to address the pressing need for heightened awareness among site engineers and laborers. The study adopts a robust approach, utilizing questionnaire surveys and interviews. As an exclusive investigative study, it encompasses all stakeholders: clients, consultants, contractors, and subcontractors.Targeting PEC-registered companies. Safety performance was assessed through the examination of sixty safety procedures using SPSS-18. A high Cronbach's alpha value of 0.958 ensures data reliability, and non-parametric tests were employed due to the non-normal distribution of data. The safety performance evaluation revealed significant insights.“Using Hoists and Cranes”and“Precautionary Measures (Shoring and Excavation)”exhibited commendable safety levels. Conversely,“Trainings on Safety”displayed a lower safety performance, alongside areas such as“Safety in Contract Documentation,”“Meetings for Safety,”and“Worker Participation,”indicating room for improvement. These findings provide stakeholders with a detailed understanding of current safety measures within Pakistan's construction industry.