Developing a maintenance management system for water treatment plants in Najaf Al-Ashraf (Iraq)
Necef Al-Eşraf (Irak) su arıtma tesisleri için bakım yönetim sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 864624
- Danışmanlar: Assoc. Prof. Dr. SEPANTA NAİMİ, Assoc. Prof. Dr. AYKUT ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
İçme suyu üretmek altyapının temel bir görevidir ve öncelikle içme suyu sıvılaştırma üniteleri aracılığıyla gerçekleştirilir. Bu nedenle, bu ünitelerin bakımı, içme suyu üretimini sürdürmek ve ekonomik ömrünü uzatmak için çok önemlidir. Ek olarak, bu birimlerin gençleştirilmesi, ekonomik döngülerinin sonunda kapsamlı bakım yapılmasına paraleldir. Bu nedenle, bu araştırmanın odak noktası, bu üniteler için bir bakım yönetim sisteminin hazırlanması ve geliştirilmesi, bunun önemini bakım süreci ve içme suyu üretimi ile uyumlu hale getirmektir. Bu girişim, bu araştırmanın temel amacını temsil etmektedir. Çalışma, bakım yönetiminin ilkelerini ve bir sistemin ve bileşenlerinin nasıl yapılandırılacağını araştırıyor. Araştırma probleminin net bir şekilde anlaşılmasını sağlamak için, içme suyu sıvılaştırma ünitelerinin bakımının araştırılmasına devam edilmektedir. Bu araştırma, bakım faaliyetlerinin yöntemleri, sıklığı ve süresinin yanı sıra bakıma bağlı idari hususları da kapsayan su projelerindeki bakım gerçekliğinin derinlemesine bir analizi ile desteklenmektedir. Amaç, Necef çevresindeki çeşitli bölgelerde bulunan su sıvılaştırma ünitelerine uygulanabilecek modern, bağlamsal olarak uygun bir bakım yönetim sistemi tasarlamaktır. Mevcut sistemde çeşitli eksiklikler tespit edildi; bunların en önemlileri bakım faaliyetlerinin yetersiz ve tutarsız belgelenmesi ve raporlanması ile bakım süreci için bir değerlendirme sisteminin bulunmamasıydı. Bu yokluk, bakım performansına yönelik standartlaştırılmış kontrollerden yoksun, planlama, programlama ve izlemeye yönelik yapısal olmayan bir yaklaşıma yol açmaktadır. Ünite bakımına ayrılan sınırlı bütçe, kaçınılmaz olarak daha az kritik olan bazı bakım görevlerinin ihmal edilmesine yol açarak, temel faaliyetlerin tamamlanmasındaki gecikmeler nedeniyle olası sorunların artmasına neden olur. Bu eleştirilere yanıt vermek ve mevcut bakım yönetim sistemini geliştirmek için araştırmacı, toplu olarak birincil sistemi oluşturan birden fazla yardımcı sistem önerdi. Önerilen bu sistem beş temel bileşenden oluşmaktadır: toplam bakım maliyetini optimize etmek için bir planlama alt sistemi, birimin kapasitesine göre gerekli personel sayısını ve türlerini belirleyen bir personel tahsis alt sistemi, mevcut fonları hesaplayan bir bütçeleme sistemi, bakım için kriterleri öneren bir değerlendirme alt sistemi. performans değerlendirmesi (bir metreküp su üretmenin maliyeti ve personel verimliliği) ve geliştirilmiş bir dokümantasyon sistemini destekleyen bir raporlama alt sistemi. Ayrıca, önerilen planlama sistemini uygulamak için bir bilgisayar programı önerildi ve proje yönetim programının (Microsoft Project), izleme ve rapor oluşturma da dahil olmak üzere yeteneklerini kullanması savunuldu.
Özet (Çeviri)
Producing potable water is a fundamental task of infrastructure, primarily executed through potable water liquefaction units. Hence, maintaining these units is crucial to sustain their potable water production and extend their economic lifespan. Additionally, rejuvenating these units parallels comprehensive maintenance at the end of their economic cycle. Therefore, the focal point of this research is the preparation and advancement of a maintenance management system for these units, aligning its significance with the maintenance process and potable water production. This initiative represents the core objective of this research. The study delves into the principles of maintenance management and how to structure a system and its constituents. To provide a clear understanding of the research problem, it proceeds to explore the maintenance of drinking water liquefaction units. This exploration is substantiated by an in-depth analysis of the maintenance reality in water projects, encompassing the methods, frequency, and duration of maintenance activities, as well as administrative aspects tied to maintenance. The goal is to devise a modern, contextually fitting maintenance management system applicable to the water liquefaction units located in various regions around Najaf. Several deficiencies were identified within the existing system, the most significant being inadequate and inconsistent documentation and reporting of maintenance activities, along with the absence of an evaluation system for the maintenance process. This absence leads to an unstructured approach to planning, scheduling, and monitoring, devoid of standardized controls for maintenance performance. The limited budget allocated to unit maintenance inevitably results in the neglect of certain less critical maintenance tasks, amplifying potential issues due to delays in completing essential activities. To address these criticisms and enhance the current maintenance management system, the researcher proposed multiple subsidiary systems that collectively form the primary system. This proposed system comprises five key components: a planning subsystem to optimize the total maintenance cost, a staff allocation subsystem determining the necessary staff numbers and types based on the unit's capacity, a budgeting system calculating the available funds, an evaluation subsystem suggesting criteria for maintenance performance assessment (the cost of producing one cubic meter of water and staff productivity), and a reporting subsystem supporting an improved documentation system. Furthermore, a computer program was recommended to implement the proposed planning system, and the project management program (Microsoft Project) was advocated for leveraging its capabilities, including monitoring and report generation.