Contribution to the implementation of the HACCP system within the orange nectar workshop
Portakal nektarı çalıştayında HACCP sisteminin uygulanmasına katkı
- Tez No: 864623
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez, Tehlike Analizi ve Kritik Kontrol Noktalarının uygulanmasına odaklanmaktadır. (HACCP) sisteminin portakal nektarı üretimine entegrasyonunu vurgulayarak programları ve 12 adımlı HACCP metodolojisine bağlılık. Amaç, bir gıda güvenliği Portakal nektarı üretimi için ön koşul programlarını içeren özel HACCP sistemi genel gıda güvenliği ve Codex Alimentarius Komisyonu'nun 12 adımının izlenmesi. Beklenen sonuçlar arasında kritik noktalar üzerinde gelişmiş kontrol, iyileştirilmiş ürün güvenliği yer almaktadır,kontaminasyon risklerinin azaltılması, yönetmeliklere uyum ve artan tüketici Güven. Bu araştırma, HACCP'in meyve sektöründe uygulanması için pratik bilgiler sunmaktadır. içecek endüstrisinde, özellikle de portakal nektarı üretiminde. Belirli bir sektörle sınırlı olsa da zaman dilimi, coğrafi konum ve endüstri bağlamı göz önünde bulundurularak, çalışma portakal nektarı güvenliği ve kalitesinin artırılması için kapsamlı bir çerçeve.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on implementing the Hazard Analysis and Critical Control Points (HACCP) system in orange nectar production, emphasizing the integration of prerequisite programs and adherence to the 12-step HACCP methodology. The goal is to design a tailored HACCP system for orange nectar production, incorporating prerequisite programs for general food safety and following the Codex Alimentarius Commission's 12 steps. Expected outcomes include enhanced control over critical points, improved product safety, reduced contamination risks, compliance with regulations, and increased consumer confidence. This research contributes practical insights for applying HACCP in the fruit beverage industry, specifically in orange nectar production. While limited to a specific timeframe, geographic location, and industry context, the study aims to establish a comprehensive framework for enhancing orange nectar safety and quality.