Çinko-Nikel alaşım kaplama atıksularının kimyasal arıtılabilirliğinin araştırılması
Investigation of chemical treatability of Zinc-Nickel alloy plating wastewater
- Tez No: 864677
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİKE YALILI KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Çelik galvanizasyonu, çelik yüzeyinin korozif etkenlerden korunması amacıyla uzun yıllardır endüstriyel bir işlem olarak kullanılmaktadır. Bu bağlamda, çinko-nikel alaşım kaplamalar, mekanik özelliklerinin üstünlüğü ve yüksek korozyon direnci nedeniyle birçok endüstri alanında yaygın bir tercih haline gelmiştir. Ancak, bu tür ağır metal ile yüzey işlemleri sırasında kullanılan kimyasal ürünler ve girdi malzemeleri, endüstri kaynaklı atık suların çevresel etkilerini artırmaktadır. Dolayısıyla, ağır metal kaplama endüstrisinden kaynaklanan atık suların çevresel etkilerini sınırlamak amacıyla deşarj sınırlamaları getirilmiştir. Atık suların içerdiği ağır metallerin uzaklaştırılması ve düzenlenmesine yönelik talebin artması, daha etkili ve maliyet açısından avantajlı arıtma yöntemlerinin keşfi için bir itici güç olmuştur. Bu araştırmada, Bursa Nilüfer Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan bir tesisin çinko-nikel kaplama prosesinden kaynaklanan atıksularının Diplexin Zn-07 koagülantı kullanılarak arıtılabilirliği incelemiştir. Araştırma sonuçlarına göre, atıksu pH'ının %48'lik sodyum hidroksit (NaOH) eklemesi ile 8 seviyesine yükseltilmesi ve 0,10 mL Diplexin Zn-07 koagülantının dozlanması sonucunda %99,43 çinko giderme verimi ve %99,4 nikel giderme verimi elde edilmiştir. Bu işlemle 1 m³ atıksuyu arıtmak için gereken kostik, diplexin Zn-07 ve anyonik polielektrolit kimyasalların maliyeti 2,64 Euro olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Galvanizing steel has been a significant industrial process for many years, used to protect steel surfaces from corrosion. In this context, zinc-nickel alloy coatings have become a widespread preference in various industries due to their superior mechanical properties and high corrosion resistance. However, the chemical products and input materials used during surface treatments with such heavy metals increase the environmental impact of industrial wastewater. Consequently, discharge limitations have been imposed to limit the environmental effects of wastewater generated by the heavy metal coating industry. The increasing demand for the removal and regulation of heavy metals present in wastewater has been a driving force for the exploration of more effective and economically advantageous treatment methods. This study investigated the treatability of wastewater generated from the zinc-nickel coating process of a facility located in the Bursa Nilüfer Organized Industrial Zone using the coagulant Diplexin Zn-07. According to the research findings, raising the wastewater pH to level 8 with the addition of 48% sodium hydroxide (NaOH) and dosing 0.10 mL of Diplexin Zn-07 coagulant resulted in a 99.43% zinc removal efficiency and a 99.4% nickel removal efficiency. The cost of the chemicals required to treat 1 m³ of wastewater with this process, including caustic soda, diplexin Zn-07, and anionic polyelectrolyte, has been calculated as 2.64 Euros.