Ankilozan spondilitli hastalarda egzersizin hastalık aktivitesine etkisinin sistemik inflamatuar yanıt indeksi (SIRI) ve sistemik inflamasyon indeksi(SII) ile incelenmesi
Examining the effect of exercise on disease activity in patients with ankylosing spondylitis using SIRI (Systemic Inflammatory Response Index) and SII (Systemic Inflammation Index): A randomized controlled trial
  1. Tez No: 864711
  2. Yazar: MERVE İREM UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE IŞIL ÜSTÜN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Bu çalışmada ankilozan spondilitli hastalarda egzersiz tedavisinin hastalık aktivitesine etkisinin SIRI (sistemik inflamatuar yanıt indeksi) ve SII (sistemik inflamasyon indeksi) belirteçleri ile araştırılması amaçlandı. Materyal ve Metot: Çalışmaya Bakırköy Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniği'ne başvuran Modifiye New York Kriterlerine göre ankilozan spondilit tanısı almış 18-65 yaş arası 64 hasta dahil edildi. Hastalar 2 gruba randomize edildi. . Birinci gruptaki hastalar sadece farmakolojik tedavi (NSAİİ, anti-TNF ilaçlar, DMARD) ile izlenirken, ikinci grup farmakolojik tedaviye (NSAİİ, anti-TNF ilaçlar, DMARD) ek olarak 6 hafta boyunca ev egzersiz programı ile takip edildi. Egzersiz programı haftada 5 gün 1 set halinde 10'ar tekrarla postür,üst ve alt ekstremite germe,solunum egzersizleri olarak 40 dakika/gün süreyle önerildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi sonrası ve tedaviden 4 hafta sonra SIRI, SII, BASDAI (Bath Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite İndeksi), ASQoL(Ankilozan Spondilit Yaşam Kalitesi İndeksi) , HAD Ölçeği (Hastane Anksiyete-Depresyon Ölçeği ,BASMI(Bath Ankilozan Spondilit Metroloji İndeksi), ASDAS-CRP ve ESH (Ankilozan Spondilit Hastalık Aktivite Skoru), VAS(Vizüel Analog Skala), BASFI(Bath Ankilozan Spondilit Fonksiyonel İndeksi) ile değerlendirildi. Bulgular: Egzersiz tedavisi alan grupta ve kontrol grubunda tedavi sonrası, tedavi sonrası 4.hafta SII değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p>0.05) değişim göstermemiştir. Egzersiz tedavisi alan grupta ve kontrol grubunda tedavi sonrası, tedavi sonrası 4.hafta SIRI değeri tedavi öncesine göre anlamlı (p>0.05) değişim göstermemiştir. SII ve SIRI tedavi öncesi / tedavi sonrası değişimi ile BASDAI, ASDAS-CRP, ASDAS-ESH değişimi arasında anlamlı (p> 0.05) korelasyon gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effect of exercise therapy on disease activity in patients with ankylosing spondylitis using SIRI (systemic inflammatory response index) and SII (systemic inflammation index) markers. Materials and Methods: The study included 64 patients between the ages of 18 and 65 who were diagnosed with ankylosing spondylitis according to the Modified New York Criteria and applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Clinic of Bakırköy Sadi Konuk Training and Research Hospital. Patients were randomized into 2 groups.While the patients in the first group were followed with only pharmacological treatment (NSAIDs, anti-TNF drugs, DMARDs), the second group was followed with a home exercise program for 6 weeks in addition to the pharmacological treatment (NSAIDs, anti-TNF drugs, DMARDs). The exercise program was recommended as posture, upper and lower extremity stretching, and breathing exercises for 40 minutes/day, 5 days a week, with 1 set of 10 repetitions. Before treatment, after treatment and 4 weeks after treatment, patients were evaluated using SIRI, SII, BASDAI (Bath Ankylosing Spondylitis Disease Activity Index), ASQoL (Ankylosing Spondylitis Quality of Life Index), HAD Scale (Hospital Anxiety-Depression Scale), BASMI (Bath Ankylosing Spondylitis Metrology Index), ASDAS-CRP and ESR (Ankylosing Spondylitis Disease Activity Score), VAS (Visual Analog Scale), BASFI (Bath Ankylosing Spondylitis Functional Index). Results: In the exercise therapy group and the control group, the SII value at the 4th week after treatment did not show a significant change (p>0.05) compared to before treatment. In the exercise therapy group and the control group, the SIRI value after treatment and at the 4th week after treatment did not show a significant change (p>0.05) compared to before treatment. No significant (p> 0.05) correlation was observed between SII and SIRI pre-treatment / post-treatment changes and BASDAI, ASDAS-CRP, ASDAS-ESH changes.