Sağlık çalışanlarının mobbing algısı ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkide stresle baş etme stillerinin düzenleyici rolü: Tekirdağ ili örneği
Moderating role of stress-coping styles in the relationship between perceived mobbing and psychological symptoms of health workers: Tekirdag sample
- Tez No: 864712
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu çalışma Tekirdağ ilindeki ikinci basamak bir sağlık kuruluşunda çalışan 18 farklı meslek grubundan 410 sağlık çalışanının katılımıyla yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı sağlık çalışanlarının mobbing algısı ve psikolojik belirtileri arasındaki ilişkide stresle baş etme stillerinin düzenleyici rolünü incelemektir. Ek olarak sağlık çalışanlarının demografik değişkenlerine göre mobbing algıları hakkında bilgi sunmaktır. Çalışmada Kişisel Bilgi Formu, İşyerinde Örgütsel Yıldırma Ölçeği, Stresle Başaçıkma Tarzları Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri kullanılmıştır. Çalışmanın verileri Google Forms aracılığıyla toplanmış olup SPSS 26.0 programıyla analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre sağlık çalışanlarında mobbing algısı cinsiyet ve eğitim düzeyine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılık göstermezken medeni hal, yaş, mesleki deneyim süresi, son bir sene içinde psikiyatrik bir tanı alma ve ve mevcut işyerlerinde çalışma sürelerine göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyde farklılaşmıştır. SPSS'in Process Macro eklentisi kullanılarak yürütülen düzenleyici değişken analizinde sağlık çalışanlarının mobbing algısı ile psikolojik belirtilerden toplam belirtiler, anksiyete, depresyon, olumsuz benlik ve somatizasyon arasındaki ilişkide stresle baş etme stillerinden kendine güvenli yaklaşımın negatif yönde düzenleyici rolü bulunmuştur. Ek olarak, boyun eğici stresle baş etme stilinin mobbing algısı ile psikolojik belirtilerden hostilite arasındaki ilişkide negatif yönde düzenleyici rolü bulunmuştur. Bulgular literatür ışığında tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with the participation of 410 health workers from 18 different professional groups working in a hospital in Tekirdağ province. The purpose of this study is to examine the moderating role of stress-coping styles in the relationship between perceived mobbing and psychological symptoms of health workers. Additionally, providing information about mobbing perceptions of health workers according to their demographic variables. Personal Information Form, Workplace Organizational Mobbing Scale, Stress Coping Styles Scale, and Brief Symptom Inventory were used in this study. The data of the study were collected with Google Forms and analyzed with the SPSS 26.0 program. According to the results of the analysis, while the perception of mobbing among healthcare workers did not differ statistically significantly according to gender and education, it differed at a statistically significant level according to marital status, age, duration of professional experience, level and length of time working in the current hospital and receiving a psychiatric diagnosis in the last year. The moderator variable analysis was conducted with SPSS's Process Macro plug-in. The results of the analysis showed that the self-confident stress-coping approach moderated the relationship between mobbing perceptions and total symptoms, anxiety, depression, negative self-concept, and somatization symptoms of health workers negatively. Additionally, the submissive stress-coping approach moderated the relationship between mobbing perceptions and hostility symptoms of health workers negatively. The findings were discussed in the light of the literature.