Moda sektöründe tüketici marka ilişkisi ve marka aşkı: Zara üzerine bir araştırma
Consumer brand relationship and brand love in the fashion industry: A research on Zara
- Tez No: 864710
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERKAN AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Tüketici davranışını açıklamada“Marka Aşkı”yapısının kullanımı nispeten yenidir. Bununla birlikte, bir markayla daha güçlü bir tüketici bağlantısının, özellikle güven ve“Marka Aşkı”davranışlarını etkilediğini düşünmek yerinde olacaktır. Bu anlamda bu tez,“Marka Aşkı”nın öncüllerinin, marka kimliği, marka bağlılığı ve“Marka Aşkı”için daha yüksek bir bedel ödeme isteğini nasıl etkilediğini incelemeyi amaçlamaktadır. Bir markaya yönelik duyguların karşılıklı yarar sağlayan bir ilişkiye olanak tanıdığı göz önüne alındığında, bu duyguların müşterinin satın alma isteğiyle yakından ilişkili olduğunu, sanki aynı oranda artıp azalıyormuşçasına varsaymak kolaydır. Sonuç olarak bu çalışma, sevilen bir giyim markası olan Zara markasının tüketiciler nezdindeki çekiciliğini gözlemlemeyi amaçlamaktadır. Nicel araştırma yöntemi kullanılmış, toplanan veriler çevrimiçi bir anket aracılığıyla gerçekleştirilmiş ve 351 yanıttan oluşan bir örnek alınmıştır. Dizin:Marka güveni, marka bağlılığı, marka kimliği, marka aşkı, satın alma kararı.
Özet (Çeviri)
The use of the“Brand Love”construct in describing consumer behavior is relatively new. However, it is reasonable to consider that a stronger consumer connection with a brand influences their behavior, especially in terms of trust and willingness to pay a higher price for“Brand Love”. In this sense, this thesis aims to examine how the antecedents of“Brand Love”affect brand identity, brand loyalty and willingness to pay a higher price for“Brand Love”. Given that feelings for a brand allow for a mutually beneficial relationship, it is easy to assume that these feelings are closely related to the customer's willingness to buy, as if they were increasing or decreasing at the same rate. As a result, this study aims to observe the attractiveness of Zara, a popular clothing brand, in the eyes of consumers. The quantitative research method was used, the data collected was carried out through an online questionnaire and a sample of 351 responses was taken.