Squash sporcularında zı̇hı̇nsel dayanıklılıkve ı̇mgeleme arasındakı̇ ı̇lı̇şkı̇nı̇n ı̇ncelenmesı̇
Mental endurance in squash athletesexamining the relationship between imagination and imagination
- Tez No: 864738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA KAAN BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Araştırmada, squash sporcularında zihinsel dayanıklılık ve sporda imgeleme becerisi arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Yöntem: Araştırmaya İstanbul ve Bursa'daki 14-16 yaş grubu 118 sporcu katılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak; araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”, Özgör, N. (2019)“Adolesan Sporcularda Zihinsel Dayanıklılığın Belirlenmesinde Ailenin Spora Dahiliyeti ve Aile Mükemmeliyetçiliğinin Rolü”, çalışmadaki“Sporda Zihinsel Dayanıklılık Envanteri”, Gucciardi ve ark. (2015) tarafından geliştirilen ölçek tek alt boyuttan oluşmaktadır. 7'li likert tipi (1=Tamamen Yanlış – 7=Tamamen Doğru) olan ölçek toplam 8 maddeden oluşmaktadır (EK 3). Ölçeğin geçerlik ve güvenirliği Özgör ve ark. (2018) tarafından yapılmıştır. Ölçeğin cronbach alfa iç tutarlılığı .78 bulunmuştur. Hall ve ark. (1998) tarafından geliştirilen, Vurgun (2010) tarafından Türkçe'ye uyarlanan, Uyanıker ve Ark. (2021) tarafından“Çocuk İmgeleme Ölçeği: Türkçe Geçerlik Güvenirlik Çalışması”Karadeniz 5. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'nde sunulmuş olan“Sporda İmgeleme Envanteri”uygulanmıştır. Bulgular: Squash sporcularının performansını etkileyen faktörlerin incelendiği bu çalışmada, her iki envanterden elde edilen sonuçlara bakıldığında, zihinsel dayanıklılık ve sporda imgeleme düzeyinin aynı yönde arttığını ve azaldığını söyleyebiliriz. İstatistiklerde yaşa göre anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Elde edilen sonuçlarda kız ve erkek sporcular arasında hiçbir fark bulunmamıştır. Squash sporcularıyla yapılan anketlerden elde edilen bulgular, arasındaki farklılıklar, IBM SPSS Statistics 25 analiz programı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between mental endurance and sports imagination skills in squash athletes. Method: 118 athletes in the 14-16 age group in Istanbul and Bursa participated in the research. As data collection tools in the research;“Personal Information Form”created by the researcher, Özgör, N. (2019)“The Role of Family Involvement in Sports and Family Perfectionism in Determining Mental Toughness in Adolescent Athletes”,“Mental Toughness Inventory in Sports”in the study, Gucciardi et al. (2016) consists of a single sub-dimension. The scale, which is a 7-point Likert type (1 = Completely False – 7 = Completely True), consists of a total of 8 items (Appendix 3). The validity and reliability of the scale were determined by Özgör et al. (2018). Cronbach's alpha internal consistency of the scale was found to be .78. Hall et al. (1998), adapted into Turkish by Vurgun (2010), Uyakiner et al. (2021)“Child Imagery Scale: Turkish Validity and Reliability Study”Black Sea 5th International Social Findings: In this study examining the factors affecting the performance of squash athletes, looking at the results obtained from both inventories, we can say that the level of mental toughness and sports imagination increases and decreases in the same direction. There was no significant difference in statistics according to age. There was no difference in the results between male and female athletes. The differences between the findings obtained from the surveys conducted with squash athletes were evaluated with the IBM SPSS Statistics 25 analysis program.