Kabak (Cucurbita pepo) bitkisinde Agrobacterium rhizogenes aracılığıyla rol genlerinin aktarılması
Transformation of rol genes to squash (Cucurbita pepo) plant by Agrobacterium rhizogenes
  1. Tez No: 299454
  2. Yazar: EHSAN MOHAMMAD TAGİPUR SARİJLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM YALÇIN MENDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kabak, kabakgiller familyası içerisinde yer alan tek yıllık bir sebzedir. Yapılan bu tez çalışmasında, ticari Tempra kabak çesidine bitkide bodurluğa sebep olan Rol (ABCD) genleri rekombinant olmayan Agrobacterium rhizogenes'in AATCC15834 suşu aracılığıyla aktarılmıştır. Transformasyon çalışmasının ilk aşamasında, tempra çeşidine ait tohumlar in vitro' da çimlendirilmiş, kotiledonları eksplant kaynağı olarak kullanılmış, bakteri inokülasyonu gerçekleştirilmiş ve bu eksplantlardan saçak kök oluşumları gözlenmiştir. Elde edilen aday transgenik saçak köklerden ise örnekler alınarak DNA izolasyonu ve Rol genlerinin köklere transferini doğrulamak için de PCR analizleri yapılmıştır.Analizler sonucunda transformasyonda kullanılan örneklerin tamamının transgenik olduğu, Rol genlerinin başarılı bir şekilde aktarıldığı PCR analizler ile tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Squash, belonging to the Cucurbitaceae family is an annual vegetable. In this research the rol (ABCD) genes causing dwarfism, were transformed via AATCC15834 strains of Agrobacterium rhizogenes to the commercial squash variety Tempra. For transformation, seeds of squash Tempra were germinated in in vitro and the cotiledons of these seeds were used as explants. The hairy root formation of the explants were observed afterwards. Samples were taken from the potential transgenic hairy roots to confirm transformation of Rol genes. DNA isolation and PCR analysis were performed in hairy roots. Based on the PCR results, whole samples used for transformation identified as transgenic and the role genes were transformed succesfully to the roots of plants.