Bazı ftalosiyanin bileşiklerinin kolinesteraz inhibitörleri olma potansiyellerinin incelenmesi
Investigation of the potential of some phthalocyanine compounds as cholinesterase inhibitors
  1. Tez No: 864740
  2. Yazar: BERNA USTA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu tez çalışmasında 8-[3(trimetilamino)fenoksi]oktanoksi grubu içeren silisyum (IV) ftalosiyanin (DM-C8-SiQ), 8-[3(trimetilamino)fenoksi]oktanoksi grubu içeren çinko (II) ftalosiyanin (DM-C8-ZnQ) ve 8-[3-(Dimetilamino)fenoksi]oktan-1-ol (DM-C8- OH) bileşiğinin asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz enzimleri üzerinde inhibisyon çalışması gerçekleştirilmiştir. Aynı zamanda bileşiklerin antioksidan aktivite potansiyelinin araştırılması için 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil (DPPH) radikal süpürme aktivitesi ve demir (III) iyonu indirgeyici antioksidan güç (FRAP) aktivitesi çalışılmıştır. Bileşiklerin plazmid pBR322 DNA nükleaz özellikleri agaroz jel elektroforez yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Tüm bu çalışmaların sonucunda 8-[3-(Dimetilamino)fenoksi]oktan-1-ol (DM-C8-OH) ve 8-[3 (trimetilamino)fenoksi] oktanoksi grubu içeren çinko (II) ftalosiyanin (DM-C8-ZnQ) bileşiğinin Alzheimer hastalığının tedavisi için ilaç olma potansiyellerinin olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, inhibition studies of silicon (IV) phthalocyanine containing 8-[3 (trimethylamino) phenoxy]octanoxy group and zinc (II) phthalocyanine containing 8-[3(trimethylamino)phenoxy]octanoxy group on acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase enzymes were carried out. In addition, 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl (DPPH) radical scavenging activity and iron (III) ion reducing antioxidant power (FRAP) activity were studied to investigate the antioxidant activity potential of the compounds. Plasmid pBR322 DNA nuclease properties of the compounds were examined using agarose gel electrophoresis method. As a result of all these studies, it was determined that 8-[3-(Dimethylamino)phenoxy]octan-1-ol (DM-C8-OH) and 8-[3-(trimethylamino)phenoxy]octanoxy group containing zinc (II) phthalocyanine (DM-C8-ZnQ) compounds have the potential to be drugs for the treatment of Alzheimer's Disease.