Suç Sonucu Oluşan Gebeliklerin Sonlandırılması: Adli Tıbbi Bir İnceleme
Termination of Pregnancy Resulting from Criminal Acts: Forensic Medical Examination
  1. Tez No: 864741
  2. Yazar: OĞUZ CAN ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK TOPRAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ RAHİME ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Maruz kaldığı bir suç neticesinde gebelik gelişen 15 yaş altı, 15 – 18 yaş arası ve 18 yaş üstü olgularda, gebeliği sonlandırma sürecine ilişkin adli tıp klinik pratiğinde birtakım belirsizliklerin mevcut olduğu görülmektedir. Anayasa Mahkemesi tarafından verilen hak ihlali kararı ile yeknesak bir uygulama bulunmaması yönüyle gündeme gelen bu konuda, bütüncül bir adli tıbbi görüş oluşturularak yerleşik bir içtihat belirlenmesi halinde, adli tıp mensuplarının suç sonucu gebelik sonlandırma sürecinde etkin bir rol üstlenebileceğine ilişkin farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır. Gereç ve Yöntem: Sağlık Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ve Üniversite Tıp Fakültesi, Adli Tıp Anabilim Dalları bünyesinde görev yapan toplam 118 gönüllü adli tıp mensubuna; akademik unvan ve görev yaptığı kuruma ilişkin iki adet, suç sonucu oluşan gebelik olgularına yaklaşım temelli ise yedi adet, toplam dokuz adet soru içeren anket, Google Forms üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizi için SPSS programı kullanılmıştır. Bulgular: Katılımcıların %64,4'ünün daha önceden suç sonucu gebelik olgusu ile karşılaştığı görülmüştür. 15 yaş altı olgularda; 10 haftaya kadar olan gebeliklere ilişkin katılımcıların %61,9'u, 10 – 20 hafta arası gebelikler için ise %34,7'si hekimin doğrudan sonlandırma kararı alması gerektiğini belirtmiştir. 15 – 18 yaş arası olgularda; 10 haftaya kadar olan gebeliklere ilişkin katılımcıların %61,9'u, 10 – 20 hafta arası gebelikler için ise %28,8'i hekimin doğrudan sonlandırma kararı alması gerektiği görüşünü aktarmıştır. 18 yaş üstü olgularda ise 10 haftaya kadar olan gebeliklere ilişkin katılımcıların %75,4'ü, 10 – 20 hafta arası gebelikler açısından %29,7'si hekimin doğrudan sonlandırma kararı alması gerektiği fikrini benimsediği görülmektedir. Tartışma ve Sonuç: Suç sonucu gebeliklere ilişkin aydınlatılmış rıza (onam) dahilinde 20. gebelik haftasına kadar sonlandırılabilmesine izin veren TCK md. 99/6 uyarınca hekimler yönüyle zorunluluk hali kapsamında özel bir cezasızlık hali düzenlenmiştir. Bu bağlamda 15 yaş altı olgular, 15 – 18 yaş arası olgular ve 18 yaş üstü olgularda 10 haftaya kadar olan gebelikler açısından hekim tarafından doğrudan sonlandırılmasına engel bir durum bulunmadığını; sadece 18 yaş üstü olgularda 10 – 20 hafta arası gebeliklere ilişkin fiziksel ve ruhsal bulgular ile suça yönelik anamnez bütüncül olarak ele alındığında hekimde yeterli kanaat/şüphe oluşmaması halinde savcılık kararı alınması gerektiği yerleşik içtihadının adli tıp klinik pratiğinde benimsenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: There are some uncertainties in forensic medicine clinical practice regarding the process of terminating pregnancy in cases under the age of 15, between the ages of 15 and 18, and over the age of 18, who become pregnant as a result of sex crimes. With the decision of violation of right given by the Constitutional Court, it has seen that there is the lack of a uniform application on this issue. If an established jurisprudence is determined by creating a holistic forensic medical opinion, it can play an active role in the process of terminating a pregnancy as a result of criminal acts. Methods: A total of 118 volunteer forensic medicine members working within the Ministry of Health, Ministry of Justice and University Faculty of Medicine, Forensic Medicine Departments participated the survey, which included two questions regarding the academic title and the institution where they are working, and seven questions based on the approach to pregnancy cases resulting from criminal acts, a total of nine questions, was conducted online via Google Forms. SPSS program was used to analyze the obtained data. Results: 64.4% of the participants had previously encountered pregnancy as a result of criminal acts. In cases under 15 years of age; For pregnancies up to 10 weeks, 61.9% of the participants and for pregnancies between 10 and 20 weeks, 34.7% stated that the physician should directly decide on termination. In cases between the ages of 15 and 18; For pregnancies up to 10 weeks, 61.9% of the participants and for pregnancies between 10 and 20 weeks, 28.8% expressed that the physician should directly decide on termination. In cases over the age of 18, 75.4% of the participants for pregnancies up to 10 weeks, and 29.7% for pregnancies between 10 and 20 weeks, adopted the idea that the physician should directly decide on termination. Conclusion: Article 99/6 of the Turkish Penal Code, which allows termination of pregnancies as a result of criminal acts up to the 20th week of pregnancy with informed consent, has a special state of impunity regulated for physicians. In this context, there is no obstacle to direct termination by the physician for pregnancies in cases under 15 years of age, cases between 15 and 18 years of age, and up to 10 weeks in cases over 18 years of age. The decision of termination of pregnancies between 10 and 20 weeks in cases over 18 years of age should be given only with physical and psychological findings regarding criminal acts and the criminal anamnesis forming a sufficient conviction/suspicion. Otherwise a prosecutor's decision should be taken for termination of pregnancies.