İlkokul öğrencilerinin okulda mutlu olma durumlarını etkileyen değişkenlerin incelenmesi
Examining of the variables affecting primary school students' happiness at school
  1. Tez No: 864750
  2. Yazar: KADİR AKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MENŞURE ALKIŞ KÜÇÜKAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmada eğitim sistemimizde göz ardı edilen öğrenci mutluluğu ve öğrencilerin okula bağlılığı konusunda yol gösterici olacağı düşünülen okulda mutluluk ve okula bağlılık başlıkları incelenmiştir. Bu kapsamda araştırmada, ilkokul öğrencilerinin okulda mutlu olma durumlarını etkileyen değişkenler incelenmiştir. Araştırma; cinsiyet, öğrencilerin öğrenim gördükleri okul türü, anne ve baba eğitim durumu, ailelerin sosyoekonomik düzeyi, öğretmen davranışları ve okula bağlılık durumu gibi faktörlerin ilkokul öğrencilerinin mutluluk düzeyleri üzerindeki etkisini anlamayı hedeflemiştir. Veriler, ilkokul öğrencilerinden toplanmış ve istatistiksel analizlerle incelenmiştir. Araştırmanın bulguları, ilkokul öğrencilerinin mutluluk düzeylerini etkileyen değişkenlerin anlaşılmasına katkıda bulunacak ve eğitimciler, okul yöneticileri ve aileler için önemli ipuçları sunabilecek niteliktedir. Çalışmada nicel yöntemlerden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubu İç Anadolu'nun yüzölçümü en büyük ilinin devlet okulu ve özel okullarında eğitim gören ilkokul 3. ve 4. Sınıf öğrencilerinden oluşmuştur. Çalışma kapsamında veri toplama aracı olarak ilkokul öğrencileri için okulda mutluluk ölçeği, çocuk ve ergenlerin okula bağlanma ölçeği ve ilkokulda algılanan öğretmen davranışlarının geliştirilmesi ölçeği kullanılmıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizinde betimsel istatistik analizleri, t-testleri, korelasyon ve tek yönlü varyans analizleri kullanılmıştır. Araştırmada ortaya çıkan sonuçlarla ilgili yorumlar yapılmış ve gelecek çalışmalar için önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the topics of happiness at school and school engagement, which are thought to be a guide for student happiness and students' school engagement, which are ignored in our education system, were examined. In this context, the variables affecting primary school students' happiness at school were examined. The study aimed to understand the effect of factors such as gender, the type of school students attends, mother and father education level, socioeconomic level of families, teacher behaviors and school engagement status on the happiness levels of primary school students. Data were collected from primary school students and analyzed statistically. The findings of the study will contribute to the understanding of the variables affecting the happiness levels of primary school students and may provide important clues for educators, school administrators and families. In the study, survey design from quantitative methods was used. The study group of the research is the 3rd and 4th grade students of primary school studying in public and private schools of the largest province of Central Anatolia. It was made up of class students. Within the scope of the study, the scale of happiness at school for primary school students, the scale of attachment of children and adolescents to school, and the scale of development of perceived teacher behaviors in primary school were used as data collection tools. Descriptive statistical analysis, t-tests, correlation and one-way variance analysis were used to analyze the data obtained from the study. Comments on the results of the study were made and suggestions for future studies were given.