2008 yılı sonrası gerçekleşen krizlerin Antalya ekonomisine etkileri
Effects of the crises after 2008 on Antalya economy
  1. Tez No: 864753
  2. Yazar: FATMA CANDE YAŞAR DİNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERİFE GÖZDE YİRMİBEŞOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 292
Özet
İnsanlık tarihi kadar eski olan kriz olgusu bireylerin yaşamlarına ve kurumların işleyişine doğrudan tesir etmektedir. Küreselleşme faaliyetleri ve neoliberal akımların etki alanını tüm dünyayı saracak biçimde artırdığı dünya konjonktüründe teknolojik ilerlemelerin de etkisiyle sürekli olarak değişim ve dönüşüm geçiren krizler artık günlük yaşamın vazgeçilmez bir parçasıdır. Dolayısıyla kriz ve kriz yönetimi çalışmalarına bilimsel anlamda verilen önem de her geçen gün artmaktadır. Antalya özellikle tarım ve turizm sektörlerinde Türkiye'nin iktisadi açıdan önemli bir şehridir. 2022 yılı verilerine göre Antalya Türkiye Gayri Safi Yurt İçi Hasıla büyümesine İstanbul'dan sonra en büyük katkıyı sağlayan ikinci il olmuştur. Dolayısıyla Antalya ekonomisi tarım ve turizm sektörleri özelinde hem Türkiye ekonomisindeki değişim ve dönüşümlerden etkilenmekte hem de Türkiye ekonomisine doğrudan etki etmektedir. Bu durum özellikle kriz dönemlerinde etkisini yoğun olarak hissettirmektedir. Bu çalışmada genel olarak 2008 yılı sonrası gerçekleşen krizlerin Antalya ekonomisine olan etkilerinin Antalya'nın başat ekonomik sektörleri olan tarım ve turizm sektörleri özelinde, yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşme yöntemi aracılığıyla ve kriz yönetimi bakış açısıyla incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında ele alınacak krizler ise Antalya tarım ve turizm sektörü açısından önem arz eden kriz dönemleri temel alınarak oluşturulmuştur. 2008 yılı sonrası Antalya tarım ve turizm sektörü açısından önem teşkil eden kriz dönemleri ise sırasıyla 2008 Ekonomik Krizi, 2015 Rus Uçak Krizi, 2015 Sığınmacı Krizi, 2018 Ekonomik Krizi, 2019 Covid-19 Krizi, 2022 Rusya-Ukrayna Savaşı, 6 Şubat Kahramanmaraş Depremleri ve 2023 Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili yapılan düzenlemelerin yol açtığı kriz olarak belirlenmiştir. Çalışma bulgularına göre krizler Antalya tarım ve turizm sektörleri üzerinde yüksek derecede etkiye sahiptir. Literatür taraması ve görüşmelerden elde edilen bilgiler ışığında turizm sektörünün tarım sektörüne kıyasla krizlere karşı daha kırılgan olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca kriz yönetimi bağlamında ele alındığında turizm sektöründe kriz yönetimine yönelik farkındalık tarım sektörüne kıyasla daha yüksektir. Öte yandan her iki sektörde de kriz yönetimine yönelik kapsamlı bir farkındalık olmadığı sonucuna erişilmiştir. Ele aldığı konu bakımından özgün nitelik taşıyan çalışmanın alanında ilklerden biri olacağı ve çalışmadan elde edilen bulguların ulusal ve uluslararası literatüre katkı sağlayacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The phenomenon of crisis, as old as the history of humankind, has a direct impact on the lives of individuals and the operation of institutions. Crises, undergoing continuous change and transformation due to the impact of technological advancements in the world conjuncture where globalization activities and neoliberal movements have expanded their sphere of influence to encompass the entire world, have now become an indispensable part of daily life. Therefore, the importance placed on crisis and crisis management studies in scientific terms has been rising day by day. Antalya is an economically important city in Türkiye, especially in the agriculture and tourism sectors. According to 2022 data, Antalya became the second province that made the biggest contribution to Turkey's Gross Domestic Product growth after Istanbul. Therefore, Antalya's economy is affected by both the changes and transformations in the Turkish economy and has a direct impact on the Turkish economy, especially in the agriculture and tourism sectors. This makes a strong impact, especially in times of crisis. This study aims to examine the effects of the crises that took place after 2008 on Antalya's economy from the perspective of crisis management through semi-structured in-depth interview method in the agriculture and tourism sectors, which are Antalya's main economic sectors. The crises to be discussed in the study were based on the crisis times that have been important for Antalya's agriculture and tourism sectors. After 2008, the crisis times that were important for the Antalya agriculture and tourism sectors were identified as the 2008 Economic Crisis, the 2015 Russian Aircraft Crisis, the 2015 Refugee Crisis, the 2018 Economic Crisis, the 2019 COVID-19 Crisis, the 2022 Russia-Ukraine War, the 6 February Kahramanmaraş Earthquakes, and the 2023 Crisis triggered by the regulations on retirement age (EYT), respectively. According to the study findings, crises have significant impact on Antalya's agriculture and tourism sectors. In the light of the information obtained from the literature review and interviews, when compared to agricultural sector, it was concluded that the tourism sector is more vulnerable to crises. Additionally, when considered in the context of crisis management, awareness of crisis management in the tourism sector is higher than in the agricultural sector. On the other hand, there is no comprehensive awareness of crisis management in both sector. It is anticipated that the study, which is unique in terms of the subject it deals with, would be one of the first in its field, and the findings of the study would contribute to the national and international literature.