Kadınlarda sakrokolpopeksiyle eş zamanlı stres tipte idrar kaçırma cerrahisi uygulamaları öncesi ürodinami gerekli midir?
Should we perform multichannel urodynamics for the decision of concomitant urinary incontinence surgery to abdominal sacrocolpopexy?
  1. Tez No: 864754
  2. Yazar: GÖKTUĞ KALENDER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNHARİB ÇİTGEZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, abdominal sakrokolpopeksi (ASK) kararı verilen hastalarda ürodinamik olarak kanıtlanmış stres tipte üriner inkontinans (ÜSTİK) varlığına göre eş zamanlı Burch kolposüspansiyon (BK) uygulamasının sonuçlarını değerlendirmek ve ürodinami yerine ÜSTİK'i öngörecek bir parametre olup olmadığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Ocak 2009 ile Aralık 2022 tarihleri arasında ASK yapılan hastaların kayıtları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Preoperatif ürodinamide ÜSTİK saptanmasına göre, eş zamanlı BK eklenenler ve eklenmeyenler olarak iki ana grup oluşturulmuştur. Preoperatif, perioperatif ve postoperatif veriler gruplarda karşılaştırılmış ve ardından tüm kohortta ÜSTİK varlığını öngörebilecek bağımsız parametreler belirlenmiştir. Bulgular: ASK ameliyatı yapılan 109 hastanın 53'ünde (%48,6) ameliyat öncesi ÜSTİK saptanmış ve eş zamanlı BK uygulanmıştır. 56 (%51,4) hastada ise ÜSTİK saptanmamış ve sadece ASK uygulanmıştır. Stres tipte idrar kaçırma (STİK), provokatif stres testi (PST) pozitifliği, aşırı aktif mesane semptomları, semptom sorgulama formu skorları ameliyat sonrası her iki grupta da azalmıştır. Tüm kohortta ÜSTİK'i öngörebilecek parametreleri belirlemek için çok değişkenli lojistik regresyon analizi yapılmış ve redüksiyon ile yapılan PST, ÜSTİK'i öngören en güçlü bağımsız değişken olmuştur. Sonuç: Prolapsus redüksiyonu ile yapılan çok kanallı ürodinamik incelemede ÜSTİK saptanan hasta grubunda ASK ile eş zamanlı yapılan BK etkili ve güvenli bir cerrahidir. Redüksiyon ile yapılan PST, ÜSTİK'i öngörebilen bağımsız bir değişken olarak belirlenmiştir. Bu nedenle POP cerrahisine idrar kaçırma cerrahisinin eklenmesi kararında faydalı olabilir. Redüksiyon ile yapılan PST invaziv çok kanallı ürodinamik tetkiklere bir seçenek olarak kullanılacaksa idrar kaçırmanın provokasyon sonrası ortaya çıkış süresi ve test sırasında mesanedeki idrar miktarı büyük önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the outcomes of concomitant Burch colposuspension (BC) according to the presence of urodynamically proven stress urinary incontinence (USUI) in patients decided for abdominal sacrocolpopexy (ASC) and whether there is a proxy to predict USUI instead of urodynamics. Material and Method: The records of patients who performed ASC between January 2009 and December 2022 were retrospectively evaluated. According to the presence of USUI in preoperative multichannel urodynamics, two main groups were formed as those with and without concomittant BC. Preoperative, perioperative and postoperative data were compared in groups and then independent variables that could predict the presence of USUI in the whole cohort were determined. Results: In 53 (48.6%) of 109 patients who underwent ASC surgery, preoperative USUI was detected and concomitant BC was performed. In 56 (51.4%) patients, no USUI was detected and only ASC was performed. SUI, provovative stresss test (PST) positivity, overactive bladder symptoms, symptom questionnaire form scores decreased in both groups postoperatively. Multivariable logistic regression analysis was performed to determine the parameters that could predict the USUI in the whole cohort. Office-based PST with reduction was the strongest independent variable predicting USUI. Conclusion: BC concomitantly with ASC is an effective and safe method in the group of patients with USUI detected on multichannel urodynamic examination performed with prolapse reduction. Office-based PST with reduction was determined as an independent variable that can predict USUI. Therefore, it may be useful in the decision to add urinary incontinence surgery to POP surgery.