İmmobilizasyon ile indüklenen sıçan donuk omuz modelinde sistemik n-asetil sistein kullanımının kapsüler fibrozis ve lökomotor aktivite üzerine etkilerinin araştırılması
Exploring the impact of systemic n-acetyl cysteine administration on capsular fibrosis and locomotor activity in a rat model of frozen shoulder induced by immobilization
- Tez No: 864755
- Danışmanlar: PROF. DR. NURİ AYDIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: İmmobilizasyonla indüklenmiş sıçan donuk omuz modelinde, immobilizasyon süresince N-asetil sistein (NAC) verilen ve NAC verilmeyen denekleri; eklem hareket açıklıkları (EHA) ve üst ekstremite aktiviteleri açısından karşılaştırarak, antioksidan N-asetil sistein molekülünün profilaktik antifibrotik etkilerinin gözlemlenmesi amaçlanmaktadır. Metot: 28 adet 12 haftalık Sprague Dawley sıçanda, genel anestezi altında, internal skapulohumeral fiksasyonla omuz immobilizasyonu gerçekleştirildi. Denekler randomize şekilde NAC verilecek (Grup 1, n=14) ve NAC verilmeyecek (Grup 2, n=14) iki gruba ayrıldı. Birinci gruba 8 haftalık immobilizasyon süresince 1200 mg/kg/gün NAC peroral verildi. 8 haftanın sonunda remobilizasyon gerçekleştirildi. İmmobilizasyondan önce ve remobilizasyondan sonra; immobilizasyon uygulanan tarafa yönelik üst ekstremite lokomotor aktivitesi ve omuz abdüksiyon/fleksiyon EHA'lar ölçüldü. Aktivite; üst ekstremitenin uzanma-kavrama becerisini ölçmek üzere tasarlanan Montoya'nın merdiven düzeneğiyle değerlendirildi. EHA'lar; omuza kuvvet etkisi olmadan ve standart kuvvet uygulanırken anterior-posterior/lateral planda gerçekleştirilen radyografik görüntülemelerdeki skapulohumeral açılar arasındaki farkın hesaplanmasıyla bulundu. Bulgular: İmmobilizasyon öncesi; sagittal/koronal plan EHA ve aktivite ölçümleri iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark göstermedi (p>0,05). Remobilizasyon sonrası ölçümlerde immobilizasyon öncesine göre abdüksiyon/fleksiyon EHA ve üst ekstremite aktivitesi iki grupta da anlamlı azalma gösterdi (p0,05). Remobilizasyon sonrasındaki üst ekstremite aktivite testinde iki grup arasında anlamlı fark görülmedi (p>0,05). Üst ekstremite aktivitesinde ve abdüksiyon/fleksiyon EHA'da immobilizasyon nedeniyle gerçekleşen kayıplar iki grup arasında anlamlı fark göstermedi (p>0,05). Sonuç: Bulgular NAC profilaksisi verilen grupta daha az şiddette etkilenmeyi göstermektedir. NAC donuk omuz profilaksisinde antifibrotik etkileri sayesinde faydalıdır. Bu durum donuk omuzda oksidan-antioksidan mekanizmaların rolü olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aims to observe the prophylactic antifibrotic effects of N-acetylcysteine (NAC) by comparing joint range of motion (ROM) and upper extremity activities between subjects administered NAC and those not administered NAC during immobilization in a rat frozen shoulder model. Methods: Shoulder immobilization was performed under general anesthesia using internal scapulohumeral fixation on 28 twelve-week-old Sprague-Dawley rats. Subjects were randomized into two groups: Group1(n=14) received 1200mg/kg/day of NAC orally during the 8-week immobilization period, and Group2(n=14) did not. After 8 weeks, remobilization was performed. Upper extremity activity and shoulder abduction/flexion ROM were measured before immobilization and after remobilization. Activity was evaluated using Montoya's staircase test. ROM was determined by calculating the difference in scapulohumeral angles in radiographic imaging conducted in the anterior-posterior/lateral plane without and with applied standard force. Results: Before immobilization, there was no significant difference in sagittal/coronal plane ROM and activity measurements between the two groups(p>0.05). Post-remobilization measurements showed a significant decrease in abduction/flexion ROM and upper extremity activity compared to pre-immobilization in both groups(p0.05,p=0.051). There was no significant difference in the upper extremity activity test between the groups post-remobilization(p>0.05). The losses in upper extremity activity and abduction/flexion ROM due to immobilization did not show significant differences between the groups(p>0.05). Conclusion: The group receiving NAC prophylaxis was affected less. NAC is beneficial in preventing frozen shoulder due to its antifibrotic effects, indicating a potential role for oxidant-antioxidant mechanisms in frozen shoulder.