Sıçanlarda pentilentetrazol ile indüklenen deneysel epilepsi modelinde arap zamkının davranış, uyku ve gen ekspresyonları üzerine etkisi
Effect of gum arabic on behavior, sleep and gene expressions in an experimental epilepsy model induced by pentylenetrazole in rats
  1. Tez No: 856348
  2. Yazar: FUNDA YAKMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET SARPER BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Epilepsi nöbetlerle karakterize bir hastalıktır. Antioksidan kapasitesi yüksek olan Arap zamkının tedavi sorası etkisi PTZ ile oluşturulan epileptik hayvan modelinde davranışsal parametreler, oksidatif ve genetik açıdan araştırıldı. Çalışmada 30 adet Wistar Albino erkek sıçan kullanıldı. PTZ ile oluşturulan epileptik hayvan modeli için pentilentetrazol (PTZ) (35 mg/kg) belirli periyotlarda (günler; 1, 3, 5, 8, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 24) i.p. enjekte edildi. Son doz 75 mg/kg enjekte edildi. Her enjeksiyondan sonra nöbet oluşumu 30 dakika boyunca izlendi ve Racine skorlaması yapıldı. Sonrasında lokomotor aktivite, immobilizasyon, yetiştirme, bakım, yeme ve içme davranışları LABORAS davranış sistemiyle 30 dakika kaydedildi. Tedavi grubuna Arap zamkı 10 gün boyunca günde 2 mg/kg oral gavaj yoluyla verildi. Sonrasında davranışlar tekrar kaydedildi ve hipokampus diseke edildi. TAS ve TOS ölçümleri, EGR1 ve Rev-erbα gen ifadeleri ve davranışları analiz edildi. LABORAS'tan elde edilen davranış değişikliklerinin tedavi öncesi ve sonrası değerlendirmelerinde tedavi sonrası lokomotor aktivite, hareketsizlik, şaha kalkma ve homurdanma davranışlarında normalleşme eğilimi gözlendi. Epilepsi grubuyla (PTZ) karşılaştırıldığında tedavi grubunda (PTZ+Arap zamkı) TAS düzeyi yüksek, TOS düzeyi düşük bulundu. Arap zamkı grubunun oksidan kapasitesinin epilepsi grubuna göre daha düşük, kontrol ve PBS gruplarıyla karşılaştırıldığında daha yüksek olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a disease characterized by seizures. The post-treatment effect of Gum Arabic, which has high antioxidant capacity, was investigated in terms of behavioral parameters, oxidative and genetics in the PTZ-kindling animal model. 30 male Wistar Albino rats were used in the study. For the PTZ-kindling model, pentylenetetrazol (PTZ) (35 mg/kg) was administered i.p. at specific periods (days; 1, 3, 5, 8, 10, 12, 15, 17, 19, 22, 24) was injected. Last dose i.p. was injected. (75 mg/kg). After each injection, seizure occurrence was monitored for 30 minutes and Racine scoring was performed. Afterwards, locomotor activity, immobilization, rearing, care, eating and drinking behaviors were recorded for 30 minutes with the LABORAS behavioral system. Gum Arabic was given to the treatment group via oral gavage at 2 mg/kg per day for 10 days. Afterwards, behaviors were recorded again and hippocampus was dissected. TAS and TOS measurements, EGR1 and Rev-erbα gene expressions and behaviors were analyzed. In the pre- and post-treatment evaluations of behavioral changes obtained from LABORAS, a normalization trend was observed in locomotor activity, immobility, rearing and grunting behaviors after treatment. Compared to the epilepsy group (PTZ), TAS level was found to be high and TOS level was low in the treatment group (PTZ + Gum Arabic). It was found that the oxidant capacity of the Gum Arabic group was lower than the epilepsy group and higher compared to the control and PBS groups.