Web 2.0 destekli 5E modeline dayalı öğretimin fen bilimleri dersi 'Dolaşım sistemi' konusunun öğretimine etkisi
The effect of teaching based on web 2.0 supported 5E model on teaching the subject of 'Circulatory system' in science course
  1. Tez No: 864762
  2. Yazar: NURDAN AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Science and Technology, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı web 2.0 destekli 5E modeline dayalı öğretimin altıncı sınıf öğrencilerinin 'Dolaşım sistemi' konusunu öğrenmelerine, web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıklarına ve fen öğrenmeye yönelik motivasyonlarına etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma desenlerinden yarı deneysel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın deneysel uygulamalarında örneklem grubunu Erzurum ili Aziziye ilçesinde kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş bir ortaöğretim kurumunun altıncı sınıfında öğrenim gören toplam 43 (24 kadın, 19 erkek) öğrenci oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmanın bulguları web 2.0 destekli 5E modeline dayalı öğretimin öğrencilerin 'dolaşım sistemi' konusunu öğrenmelerinde ve bilginin kalıcılığını sağlamada gruplar arasında deney grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığa sebep olduğunu ortaya koymuştur. Yanı sıra deney grubundaki etkinlikler öğrencilerin web 2.0 araçlarına yönelik farkındalıkları ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon düzeyleri üzerinde de deney grubu lehine olumlu bir etkiye sebep olduğunu göstermiştir. Sonuçlar: Bulgular ışığında, web 2.0 destekli 5E modeline dayalı öğretimin, fen bilimleri dersi kapsamında biyoloji konularının öğretiminde olumlu etkiler yarattığı söylenebilir. Bu araştırma, web 2.0 destekli 5E modeline dayalı öğretimin öğrenme düzeyi açısından öğretim programında öngörülen ve birçok öğretmen tarafından da sıklıkla tercih edilen 5E modeline dayalı etkinliklere göre daha avantajlı olduğunu göstermiştir. Bu noktada gelişen teknoloji ile beraber öğrenme ortamlarına bu yeni teknolojilerin daha fazla entegre edilmesinin gerekliliği konusunda araştırmacılara ve öğretmenlere yol gösterici olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of teaching with the web 2.0 supported 5E model on sixth grade students' learning of the 'Circulatory System' topic, their awareness of web 2.0 tools and their motivation for learning science. Method: This research was conducted with the quasi-experimental research method, one of the quantitative research designs. In the experimental applications of the research, the sample group consists of a total of 43 students (24 females, 19 males) studying in the sixth grade of a middle school determined by convenence sampling method in Aziziye district of Erzurum province. Findings: The findings of the research revealed that teaching based on the web 2.0 supported 5E model caused a statistically significant difference between the groups in favor of the experimental group in students' learning of the 'circulatory system' subject and ensuring the permanence of knowledge. In addition, the activities in the experimental group showed that they had a positive effect on the students' awareness of web 2.0 tools and their motivation levels for learning science, in favor of the experimental group. Conclusions: In the light of the findings, it can be said that teaching based on the web 2.0 supported 5E model creates positive effects in teaching biology subjects within the scope of science course. This research has shown that teaching based on the web 2.0 supported 5E model is more advantageous in terms of learning level than the activities based on the 5E model, which are prescribed in the curriculum and are frequently preferred by many teachers. At this point, this research can guide researchers and teachers about the necessity of further integrating these new technologies into learning environments with developing technology.