Padlet web 2.0 aracının 6. sınıf müzik dersi temel müzik teorisi öğretiminde motivasyona etkisi
The effect of Padlet web 2.0 tool on motivation in the 6th grade basic music theory teaching in music lesson
- Tez No: 864779
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ KORKUT ULUDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müze Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Padlet Web 2.0 aracının 6. sınıf müzik dersi temel müzik teorisi öğretiminde öğrencilerin motivasyonları üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. 6. sınıf müzik dersi temel müzik teorisi konusunda Padlet platformu kullanımının öğrencilerin motivasyonlarına olan etkisini incelemek amacıyla deneysel araştırma deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 6. Sınıf öğrencileri (deney grubunda n=18, kontrol grubunda n=18) oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak motivasyon ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda veri toplama araçlarından elde edilen verilere Mann-Whitney U testi ve Wilcoxon testi uygulanarak analiz edilmiştir. Analiz sonucunda deney grubundaki öğrencilerin müzik dersine yönelik motivasyonlarında olumlu yönde bir değişimin olduğu görülürken kontrol grubu öğrencilerinin motivasyonlarında olumlu yönde anlamlı bir farklılık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effects of the Padlet Web 2.0 tool on 6th grade students' enthusiasms towards the teaching of basic music theory. The experimental research pattern was used in order to determine the effects of using the Web 2.0 tool Padlet on 6th graders' motivation towards the teaching of basic music theory. The research group consists of 6th grade students (experiment group n = 18 and control group n = 18).“Motivation Scale”is used in the research as the data collection tool. The data which were gathered by using the data collection tools were analyzed by applying the Mann-Whitney U test and the Wilcoxon test. As a result, it was seen that the use of the Padlet platform had a positive effect on the motivation of the experiment group towards the teaching of basic music theory topics, whereas there was no meaningful change in the control group according to the results of the first and last tests.