Dokuzuncu sınıf 'Canlıların yapısında bulunan temel bileşikler' konusunun 3B modeller ile öğretimi
Teaching of the subject 'Basic compounds in the structure of living things' with 3D models for ninth grade
  1. Tez No: 864780
  2. Yazar: FUNDA YALINKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEYDA GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Eğitim ve Öğretim, Biology, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı 'Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler' konusunda geliştirilen 3B modellerin öğrencilerin başarılarına, öğrenmenin kalıcılığına, motivasyonlarına ve bilişsel yük düzeylerine etkisini incelemektir. Yöntem: Bu araştırma nicel araştırma deseni çerçevesinde ele alınan yarı deneysel araştırma yöntemi ile yürütülmüştür. Araştırmanın deneysel aşamasında örneklemi Kocaeli ili Çayırova ilçesindeki kolay ulaşılabilir örnekleme yöntemi ile belirlenmiş bir ortaöğretim kurumunun 9. sınıfında öğrenim gören 61 öğrenci oluşturmaktadır. Bulgular: Araştırmanın bulguları 3B modellerle desteklenen öğretimin öğrencilerin 'Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler' konusundaki başarılarına ve bilgilerinin kalıcılığına, biyoloji dersine yönelik motivasyon düzeylerine, bilişsel yük düzeylerine olumlu düzeyde katkılar sağladığını ortaya koymuştur. Sonuçlar: Bulgular ışığında, 3B modellerle öğretimin biyoloji dersi kapsamında 'Canlıların Yapısında Bulunan Temel Bileşikler' konusunun öğretiminde olumlu etkiler yarattığı söylenebilir. Bu araştırma ile 3B modellerin öğrenme ortamlarında kullanılabilirliği, etkili öğretim sağladığı, öğrencilerin bilişsel yüklenme düzeylerini azalttığı ve motivasyonlarını artırdığı görülmüştür. Bu noktada gelişen teknoloji ile beraber öğrenme ortamlarına bu yeni teknolojilerin daha fazla entegre edilmesinin gerekliliği konusunda araştırmacılara ve öğretmenlere yol gösterici olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The purpose of this research is to examine the effect of 3D models developed on the subject of 'Basic Compounds Found in the Structure of Living Things' on students' achievement, permanence of learning, motivation and cognitive load levels. Method: This research was conducted with the quasi-experimental research method within the framework of the quantitative research design. In the experimental phase of the research, the sample consists of a total of 61 ninth grade students at a secondary education institution in the Çayırova district of Kocaeli province, determined by the convenience sampling method. Findings: The findings revealed that teaching supported by 3D models made positive contributions to students' achievements in the subject of 'Basic Compounds Found in the Structure of Living Things', their retention of knowledge, motivation levels for the biology course, and cognitive load levels. Conclusions: In the light of the findings, it can be said that teaching with 3D models creates positive effects in teaching the subject 'Basic Compounds Found in the Structure of Living Things' within the scope of biology course. This research showed that 3D models can be used in learning environments, provide effective teaching, reduce students' cognitive load levels and increase their motivation. At this point, it can be said that it provides guidance to researchers and teachers about the necessity of further integrating these new technologies into learning environments with the developing technology.