Hatay Nusayrilerine ait müzikal eserlerin incelenmesi
An analysis on the works of Nusayri living in the Hatay region
  1. Tez No: 864786
  2. Yazar: ALİ YÜKSEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SELİM DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Müziği Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç:Bu araştırma Hatay İli Samandağ, Antakya ve Defne ilçelerinde yaşayan, kendilerinden“Arap Alevisi”, Nusayri isimlendirmesi ile bahseden topluluğunmüziklerinin derlenmesi veincelenmesi ile gelecek nesillere bir kaynak sağlamak amaçlanmıştır. Yöntem:Yapılan araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması deseni kullanılmıştır. Örneklem olarak ölçüt örneklem kullanılmış olup, veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır.Bulgular:Araştırmanın üçüncü bölümünü oluşturanBulgular kısmında,görüşülen kişilerin konu ile alakalı fikirlerine yer verilmiş, derlenen 10 adet eserin notaları sunulmuş, ayrıca eserlerin yapısal özelliklerinde dair analiz yapılmıştır. Bu eserlerin genelinde 4/4 lük ritimlerle yazıldığı, ağıt ve oyunlu türkülerin ağırlıklı olduğu görülmüştür.Sonuç :Yapılan incelemede Anadolu Aleviliği ve Arap Aleviliği arasında gerek din içi , gerekse din dışı birçok farklılıklar gözlemlenmiştir. Bu sebeple iki etnik grup farklı olarak incelenmesi gerektiği sonucuna ulaşılmıştır. Derlenen eserler içerisinde, konusu Ağıt olan 3 eser, konusu Kız İsteme olan 1 eser, Konusu Aşk olan 2 eser, Oyun Havası formunda 4 eser derlenmiş ve analiz edilmiştir.Eserlerde Halk ezgilerinde sıkça görülen varyant ve çeşitleme olduğu tespit edilmiştir Anahtar Kelime: Hatay Samandağ –Antakya Arap Alevileri ve Müziği
Özet (Çeviri)
Objective:This research aims to provide a source for future generations by compiling and analyzing the music of the community livingin Samandağ, Antakya and Defne districts of Hatay province and referring to themselves as“Arab Alevis”and Nusayri. Method:Case study design, one of the qualitative research methods, was used in the research. Criterion sampling was used as the sample and a semi-structured interview form was used as a data collection tool.Findings:In the Findings section, which constitutes the third part of the research, the opinions of the interviewees on the subject were included, the notes of the 10 works compiledwere presented, and the structural features of the works were analyzed. It was seen that these works were written in 4/4 rhythms and that laments and folk songs with games were predominant.Result :In the analysis, many differences were observed betweenAnatolian Alevism and Arab Alevism, both within and outside of religion. For this reason, it was concluded that the two ethnic groups should be analyzed differently. Among the collected works, 3 works with the subject of Lament, 1 work with the subject ofGirl Request, 2 works with the subject of Love, 4 works in the form of Game Air were compiled and analyzed. It was determined that there are variants and variations frequently seen in folk melodies in the works.Keyword:Hatay Samandağ -Antakya Arab Alevis and Music