Kredi derecelendirme ve bankalarda işletmelere kredi derecelendirmenin uygulanması
Credit rating and its application to businesses in banks
  1. Tez No: 864785
  2. Yazar: GÖKHAN EJDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finans Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda, dünyada kredi talebinde önemli bir artış görüldü. Sonuç olarak, bankalar ve diğer finansal kuruluşları daha rekabetçi hale geldi ve doğru kredi derecelendirme sistemlerine olan ihtiyacın önemini her geçen gün arttırdı. Kredi derecelendirme sistemi, borçlunun mali geçmişini, varlıklarını, yükümlülüklerini ve krediyi geri ödeme kabiliyetini etkileyebilecek diğer faktörleri analiz etmeyi içeren bir değerlendirme yöntemidir. Kredi derecelendirme sistemi, finansal kurumların kredi verme konusunda bilinçli kararlar almasına yardımcı olduğundan, kredi verme sürecinde çok önemli bir rol oynar. İyi tasarlanmış bir kredi derecelendirme sistemi, temerrüt ve takipteki kredi riskini en aza indirmeye yardımcı olabilir ve borç verenin kaynaklarının etkin bir şekilde kullanılmasını sağlayabilir. Ancak, etkili bir kredi derecelendirme sisteminin tasarlanması ve uygulanması, kredi riski yönetiminin derinlemesine anlaşılmasını gerektiren karmaşık bir süreç gibi görülebilir. Bu tezin amacı, bankalarda kredi derecelendirme sistemlerini, özelliklerini, avantajlarını ve sınırlamalarını keşfetmektir. Ek olarak, kredi derecelendirme sürecini ve firma örnekleri ile kredi derecelendirme sistemini gözden geçireceğiz. Bu çalışmanın bulguları, finansal kurumların kredi riskini daha verimli yönetmelerini sağlayacak ve temerrüt olasılığını azaltacak daha etkin kredi derecelendirme sistemleri geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Sonuçta, bu daha fazla finansal istikrara ve daha sürdürülebilir ekonomik büyümeye yol açacaktır.
Özet (Çeviri)
There has been a dramatic increase in the demand for loan throughout the world recently. Thus, banks and financial foundations have become more competitive and this situation has increased the need for reliable credit rating system which includes the analysis of the factors that can affect debitor's background, properties, duties and possibility of paying back. Credit rating system plays a crucial role in crediting as it enables financial foundations to make more accurate decisions. A well designed credit rating system can help to reduce the risk of default or non-performing loan. It also provides financial provider with an opportunity to make use of financial sources more effectively. However, designing and applying an effective credit rating system can be considered as a complex system which includes thoroughly analyzing the risk of credit rating management. The aim of this thesis is to analyze banks' credit rating systems, their features, advantages and restrictions. Additionally, The process of credit rating system and samples with firms will be analyzed. The findings of this study will help the firms to manage credit risk and default more effectively by allowing them to develop accurate credit rating systems, which will lead to financial stability and sustainable financial growth.