Subliminal mesajların insan iradesi üzerindeki etkileri
The effects of subliminal messages on human will
- Tez No: 864799
- Danışmanlar: PROF. DR. RESUL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
İnsanlık tarihinin kadim dönemlerinden beri insanlar birbirlerini ikna etmeye ve farklı yöntemler kullanarak karşılarındaki insanların düşüncelerini etkilemeye çalışmışlardır. Muhataplarının fikirlerini değiştirerek kendi fikirleri doğrultusunda hareket ettirmeye çalışan insanoğlu bunun için farklı yöntemler geliştirmiştir. Gelişen teknoloji ile bu yöntemler gelişmiş ve farklılaşmıştır. Bu teknolojik gelişmelerin bir ürünü olan subliminal mesajlar ile insanın iradesine birtakım müdahalelerde bulunulmaya çalışılmaktadır. Gelişen teknoloji ile hayatımızın her alanına sirayet edebilme imkânı bulan subliminal mesajlar bu yönüyle dikkat çekmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda etkinliği kanıtlanmış olan subliminal mesajlar üzerinde ehemmiyet ile durulmalıdır. Bu çalışmada irade kavramı ve irade kavramı üzerine İslam düşüncesindeki yorumlar incelendikten sonra subliminal mesajların tarihi, gelişimi ve türleri incelenmeye ve insan iradesi üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Since the ancient times of human history, people have tried to convince each other and to influence the thoughts of the other people by using different methods. Humankind has also developed different methods for the aim to change the ideas of its interlocutors and move them in line with their own ideas. Thanks to the technological developments, these methods have also developed and differentiated. With subliminal messages that are a product of these technological developments, it is tried to intervene in human will. Subliminal messages have the opportunity to spread to all areas of our lives with the developing technology. Because of this reason, these messages draw attention. As a consequence of the researches, attention should be paid to the subliminal messages that have been proven to be effective. In this study, the concept of will and interpretations in Islamic thought on the concept of will are examined. In addition to this, the history and development of subliminal messages and types of subliminal messages are researched.