Muhammed Seyyid Tantâvî'nin kadınla ilgili güncel meselelere yaklaşımının tefsir geleneği içerisinde yeri
The place of Muhammad Sayyid Tantāwī's approach to current issues related to women in the tafsir tradition
  1. Tez No: 864800
  2. Yazar: EMRULLAH YAYLA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA BİLGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İlahi vahyin anlaşılması hususunda yapılan lokal çalışmalar ilerleyen zamanda yerini müstakil eserlere bırakmıştır. Nitekim bu müstakil eserlerde, Kur'ân, her yönüyle incelenmeye tabii tutulmuştur. Bunun yanı sıra Kur'ân'ın anlaşılmasında önemli bir yer tutan tefsirler, dönemin sorunlarına çözüm bulmak amacıyla farklı yönelimleri ve çeşitli düşünsel çabaları da içermektedir. Nitekim Kur'ân'ın evrensel hitabı, her çağın ortaya attığı farklı problemlere çözüm üretme potansiyeline sahiptir. Şüphesiz İslam'ın ilk döneminden günümüze kadar ortaya çıkmış problemlere, nas merkezli çözüm bakış açısı, ilahi vahyin evrensel yapısından ve derin anlam katmanlarına sahip oluşundan kaynaklanmaktadır. Çağdaş dönemde özellikle son yüzyılda Tefsir literatüründe üzerinde konuşulmamış birçok konu, tartışma konusu yapılmıştır. Bu tartışmalar, güncel tefsir problemleri çerçevesinde müstakil eserlere de dönüştürülmüştür. Tartışma konusu yapılan önemli meselelerin başında şüphesiz kadın ile ilgili bazı konular gelmektedir. Çağdaş ilim adamlarından olan Muhammed Seyyid Tantâvî, muhtelif alanlarda yazdığı eserlerin yanı sıra Tefsir alanında yazdığı“et-Tefsîru'l-Vasît”adlı on beş ciltlik eseriyle Tefsir literatürüne ciddi katkı sağlamıştır. Bu yüzden tezin ilk bölümünde Seyyid Tantâvî'nin hayatı, eserleri ve tefsirciliği hakkında detaylı bilgi verilmiştir. İkinci bölümde ise çağdaş dönemde tartışma konusu yapılan kadın ile ilgili bazı konularda Seyyid Tantâvî'nin yaklaşımı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Local studies on the understanding of divine revelation were later replaced by independent works. As a matter of fact, in these independent works, the Qur'an was subjected to examination in every aspect. In addition, tafsirs, which have an important place in understanding the Qur'an, also include different orientations and various intellectual efforts to find solutions to the problems of the period. As a matter of fact, the universal address of the Qur'an has the potential to produce solutions to different problems posed by each age. Undoubtedly, the nass-centered solution perspective to the problems that have emerged from the first period of Islam to the present day stems from the universal structure of divine revelation and its deep layers of meaning. In the contemporary period, especially in the last century, many topics that have not been discussed in the tafsir literature have been discussed. These discussions have also been transformed into independent works within the framework of current tafsir problems. One of the most important issues that have been the subject of discussion is undoubtedly some issues related to women. Muhammad Sayyid Tantāwī, one of the contemporary scholars, has made a serious contribution to the Tafsir literature with his fifteen-volume work titled“al-Tafsīr al-Wāsīt”in the field of Tafsir, in addition to his works in various fields. Therefore, in the first part of the thesis, we tried to give detailed information about Sayyid Tantāwī's life, works and tafsirism. In the second chapter, we have tried to give detailed information about Sayyid Tantawī's approach to women and some of the issues that are discussed in the contemporary period.