Uzundere ilçesinde turizm açısından yerel halkın psikolojik taşıma kapasitesinin belirlenmesi
Determination of psychological carrying capacity of Uzundere district in terms of tourism
- Tez No: 864801
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAĞLAR KIVANÇ KAYMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Gün geçtikçe önemi ve ülke ekonomisine katkısı artan turizm faaliyetlerinin sürdürülebilirliği önemli bir konudur. Turizmde sürdürülebilirliği sağlamak için taşıma kapasitesi ölçümlerine ihtiyaç vardır. Psikolojik taşıma kapasitesi bunlardan sadece biri ve dikkat çekilmesi gereken bir konudur. Çünkü psikolojik taşıma kapasitesi turizmin iki ana paydaşı olan yerel halk ve ziyaretçi arasındaki ilişkiyi daha çok ise yerel halkın tolerans seviyesini belirler. Bu açıdan çalışmada önemli bir destinasyon alanı olan Uzundere ilçesinin psikolojik taşıma kapasitesinin ölçmesi amaçlanmıştır. Çalışma alanında bulunan 400 yerel halka hazırlanan anket soruları uygulanmış, eksik ve uç değer çıkan kişilerin atılmasıyla analizlere 353 yerel halkla devam edilmiştir. Anket sonuçları SPSS-25 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. Analiz sürecinde toplam dört alt boyuta da İç Tutarlılık Katsayısı Cronbach Alpha Katsayısı ve Madde-Toplam Korelasyon Analizi Kaiser Meyer Olkin (KMO), anket ölçeğinin geçerliliği için yapılan Temel Bileşenler Analizi (Faktör Analizi), Mann Whitney-U ve Kruskall Wallis-H testleri yapılmıştır. Ayrıca elde edilen bulguların yorumlanmasında bazı bilimsel çalışmalarda kullanılan dağılım aralığından faydalanılmıştır. Yapılan analizler, mülakatlar ve gerekli mercilerle yapılan görüşmeler sonucunda yerel halkın Uzundere'deki turizm faaliyetlerinin devamlılığını istemesi, turistlere karşı tolerans seviyesi ve herhangi bir olumsuzlukla karşı karşıya gelmemeleri turizm açısından psikolojik taşıma kapasitesinin aşılmadığı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sustainability of tourism activities, whose importance and contribution to the country's economy is increasing day by day, is an important issue. Carrying capacity measurements are needed to ensure sustainability in tourism. Psychological carrying capacity is only one of these and is an issue that needs attention. Because the psychological carrying capacity determines the relationship between the two main stakeholders of tourism, the local people and the visitor, and rather the tolerance level of the local people. In this respect, the study aimed to measure the psychological carrying capacity of Uzundere district, which is an important destination area. The prepared survey questions were applied to 400 local people in the study area, and the analysis continued with 353 local people by removing the missing and outlier people. Survey results were analyzed using the SPSS-25 package program. During the analysis process, Internal Consistency Coefficient, Cronbach Alpha Coefficient and Item-Total Correlation Analysis, Kaiser Meyer Olkin (KMO), Principal Components Analysis (Factor Analysis), Mann Whitney-U and Kruskall Wallis-H tests were performed on all four sub-dimensions. . In addition, the distribution range used in some scientific studies was used in interpreting the findings. As a result of the analyses, interviews and meetings with the necessary authorities, it was concluded that the local people's desire for the continuity of tourism activities in Uzundere, their tolerance level towards tourists and their not facing any negativities, and that the psychological carrying capacity in terms of tourism was not exceeded.