Midyat ilçesinin kültür coğrafyası
Cultural geography of Midyat district
- Tez No: 864819
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Kültür, bir toplumun yaşadığı çevrede geliştirdiği ortak yaşam tarzı olarak tanımlanır. Dinamik bir unsur olan kültür nesiller arası bir köprü görevi görmektedir. Toplumların ortak yaşam tarzları ve bir arada yaşamaları çok kültürlülük kavramını ortaya çıkarmıştır. Çok kültürlülük, bir toplum içerisinde birden fazla kültürün bir arada yaşamasıdır. Günümüz dünyasında çok kültürlülük kavramı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bugün çoğu ülkenin çok kültürlü bir yapıya sahip olduğu görülmektedir. Türkiye de içinde barındırdığı farklı dil, din ve ırklar sayesinde çok kültürlü bir yapıya sahiptir. Asırlardır bir arada yaşayan farklı din, dil ve ırkları barındıran, kadim dinlerin doğuşuna şahitlik eden Midyat, bu çok kültürlü yapının güzel bir örneğidir. Süryaniler, Müslümanlar ve Yezidiler (Ezidler) bir arada yaşamaktadır. Birçok din, dil ve ırkı bir arada barındırdığı için 'Dinler ve Diller Kenti' adını almıştır. Araştırmanın amacı, Midyat ilçesinin çok kültürlü yapısının geçmişten bugüne nasıl şekillendiğini, maddi ve manevi kültürel ögelerini ve bu unsurların coğrafya ile ilişkilerini ortaya koymaktır. Midyat'ta yaşayan farklı toplumların kültürleri ve yaşam tarzları ele alınmıştır. Araştırmada literatür tarama, görüşme ve gezi-gözlem gibi nitel araştırma yöntemleri kullanılmıştır. Midyat ilçesi, kültür coğrafyası temelleri ile insan, mekân ve kültür ilişkileri açısından incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Culture is defined as the common way of life developed by a society in its environment. As a dynamic element, culture serves as an intergenerational bridge. The common lifestyles and coexistence of societies have given rise to the concept of multiculturalism. Multiculturalism is the coexistence of multiple cultures within a society. Today, the concept of multiculturalism is widely used in the world. Many countries today are observed to have a multicultural structure. Turkiye, with its diversity of languages, religions, and races, also has a multicultural structure. Midyat, having witnessed the birth of ancient religions and hosting different religions, languages, and races living together for centuries, is a beautiful example of this multicultural structure. Syriacs, Muslims, and Yazidis (Ezidis) live together in Midyat. It has earned the name 'City of Religions and Languages' due to its encompassment of numerous religions, languages, and races. The aim of this research is to explore how the multicultural structure of Midyat district has evolved from the past to the present, highlighting both the material and spiritual elements of its cultural heritage and the relationship of these elements with geography. The research focuses on the cultures and lifestyles of different communities living in Midyat. Qualitative research methods such as literature review, interviews, and field observations were used in the research. Midyat district has been tried to be examined in terms of cultural geography foundations and human, space and cultural relations.