Preterm bebeklerde rutin aşılama veaşılamada gecikmelerin değerlendirilmesi
Routine vaccination and insurance in preterm babiesevaluation of delays in vaccination
  1. Tez No: 864833
  2. Yazar: BUKET ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP VELİPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmada preterm bebeklerde aşılanma sıklığını, aşılanmaya başlanma zamanlarını, aşılanmalarda yaşanan gecikmeleri, gecikme nedenlerini ve risk faktörlerini değerlendirmek amaçlanmıştır. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi YDYBÜ ve Yenidoğan Polikliniğine başvuran 01.04.2021- 31.03.2022 tarihleri arasında doğan preterm 273 bebeğin verileri değerlendirildi. Postnatal 30 gün içerisinde ölen bebekler ve hastane bilgi yönetim sistemi kayıtlarında aşılanma durumu, gestasyon yaşı, doğum ağırlığı gibi çalışmanın temel bileşenlerine ait verileri eksik olanlar çalışma dışı bırakıldı. Hastalara ait cinsiyet, gestasyon haftası, doğum ağırlığı, doğduğu hastane, YDYBÜ'de yatış süresi, yaşamın ilk bir ayında ölüm, taburcu olduktan sonra hastanemizde izlemi, tekrar yatış öyküsü, tanısı, primer veya sekonder immün yetmezlik öyküsü, annenin biyolojik ajan veya immünsupresif kullanım öyküsü, uygulanan aşılar, dozları, uygulanma zamanları, gecikme veya uygulanmama nedenleri, anne-baba eğitim düzeyi gibi bilgiler hastane elektronik veri sisteminden retrospektif toplandı. Çalışmamızda 273 pretermin endike olan 3868 doz aşısından 3549'unun (%91,8) zamanında uygulandığı, 202'sinin (%5,2) geciktiği ve 117'sinin (%3) uygulanmadığı belirlendi. Ülkemizde çocukluk çağının olağan aşı takviminde yer alıp da zamanında uygulanma oranı çalışma grubunda en düşük olan aşılar BCG (%87,9), KKK dokuzuncu ay dozu (%67,1) ve suçiçeği (%88,3) aşısıydı. Uygulanmama ya da gecikme gerekçeleri sıklıkla kontrendikasyonlar, ek doz aşı gereksinimlerinin gözden kaçırılması ve bazı aşılardaki lojistik sorunlardı. İlk bir yaşta aşıları zamanında uygulanmış ve uygulanmamış pretermleri incelediğimizde gestasyon yaşı ve doğum ağırlığı ile zamanında aşılanma oranları arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p değerleri sırasıyla 0,001 ve
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the frequency of vaccination in preterm infants, the timing of vaccination initiation, delays in vaccination, reasons for delays and risk factors. The data of 273 preterm infants born between April 1, 2021 and March 31, 2022 who were applied to the Neonatal Intensive Care Unit and Neonatal Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital were evaluated. Patients who died within postnatal 30 days, or had missing data (such as patient-based immunization schedule, gestational age or weight) in hospital information management system records were excluded from the study. Information such as gender, gestational week, birth weight, hospital of birth, duration of hospitalization in the neonatal intensive care unit, death in the first month of life, follow-up in our hospital after discharge; any history of re- hospitalization, primary or secondary immunodeficiency, maternal biological agent or immunosuppressive use; the doses and timing of vaccines administered and the reasons for lapsed or missing immunizations; and parental education level were collected retrospectively from the hospital electronic data system. In our study, it was determined that 3549 (91.8%) of the 3868 doses of vaccines indicated for 273 preterms were administered on time, 202 (5.2%) were delayed and 117 (3%) were not administered. The vaccines included in the routine childhood vaccination schedule in Turkey with the lowest rates of timely administration in the study group were BCG (87.9%), MMR 9th month dose (67.1%) and varicella (88.3%). The reasons for non-administration or delay were often contraindications, overlooking the need for additional doses of vaccine, and logistical problems with some vaccines. When we compared preterms whose vaccines were administered on time and preterms whose vaccines were not administered on time in the first year of life, a significant relation was determined between gestational age and birth weight and timely vaccination rates (p values 0.001 and 0.000, respectively). In order to analyze up till which month timeliness of vaccination was affected by being born preterm, we compared the vaccination status in different chronological age groups (0-2 months, 3-6 months, 7-13 months). While gestational age and birth weight were the limiting factors preventing timely vaccination of preterms in the first six months, there was no statistically significant difference after the seventh month.