An analysis of self-efficacy in EFL for the students who are currently studying at preparatory class: Akdeniz University context
İngilizce hazırlık programındaki öğrencilerin yabancı dil öğrenme konusundaki öz yeterlik algısı analizi: Akdeniz Üniversitesi örneği
- Tez No: 864834
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERSEN VURAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
İngilizce sadece kültürler arası iletişim aracı olmakla kalmayıp aynı zamanda bilim, teknoloji, ticaret, ekonomi, sağlık, turizm ve eğitim gibi toplumun temel alanlarında da ortak bir dil haline gelmiştir. Gelişen dünyaya ayak uydurabilmek için bireylerin İngilizce öğrenme eğilimleri daha da artmaktadır. Öğrenci merkezli dil eğitiminde, kişilerin dil öğrenme etkinlikleri boyunca kendi öğrenme süreçlerini yürütmesi ve değerlendirmesi önem kazanmıştır. Alanda yapılan çalışmalarda, Bandura tarafından literatüre kazandırılan öz yeterlik inançlarının dil öğrenme motivasyonu, hedef belirleme ve uygun öğrenme strateji belirleme gibi alanlarda yordayıcı rolü kanıtlanmıştır. Bu çalışma, Türk öğrencilerin İngilizce hazırlık sınıflarındaki İngilizce öz-yeterlik algılarını araştırmayı amaçlamaktadır. Bulgular, öz-yeterlik kavramının teorik çerçevesine uygun olarak, araştırma sorularına cevap vererek yorumlanacaktır. Bu çalışmada, betimleyici araştırma deseni kullanılmıştır. Hazırlık sınıfı öğrencilerinin İngilizce öz-yeterlik algılarını belirlemeye yönelik tanımlayıcı analiz kullanılmıştır. Katılımcılar, Akdeniz Üniversitesi İngilizce Hazırlık sınıflarına kayıtlı öğrenciler (n=264) olup, çalışmada Gürcan tarafından geliştirilen 'İngilizce Dil Öz-Yeterlik Ölçeği' kullanılmıştır. Bu 27 maddeden oluşan 5 noktalı Likert ölçeği, 0.95 Cronbach Alpha katsayısı ile yüksek bir güvenilirlik düzeyi göstermiştir. Veri toplama sonrasında elde edilen veriler, sonraki inceleme için nicel veri analizi aracı olan SPSS 23.0 yazılımına aktarılmıştır. Analiz üç aşamada gerçekleştirilmiştir: ilk ön analiz kontrolleri ve normallik prosedürleri, çeşitli analizlerin uygulanması ve nihai raporlama aşaması. Çalışma bulguları, öğrencilerin konuşma ve yazma öz-yeterlikleri ile karşılaştırıldığında, okuma, dinleme ve anlama alanlarında genel İngilizce yeteneklerinde yüksek seviyeler sergilediklerini göstermektedir. Sonuçlar başarı ile yüksek öz-yeterlik arasında pozitif bir ilişki olduğunu doğrularken, başarısızlık ise düşük öz-yeterlik düzeyi ile ilişkilendirilmiştir. Bu çalışmadaki bulgular, dil becerileri arasındaki öz-yeterlik düzeylerini tanımlayan önceki araştırmalarla uyumludur. Sonuç olarak, sosyal ve bilişsel gelişim açısından, öz-yeterlik algıları, davranışla ilgili kararlar alma, çaba veya karalılığın derecesini değerlendirme ve duygusal veya tutumsal sonuçlara dayalı görüşler geliştirme gibi bireylerin davranışlarını şekillendirmede önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's global world, English has become not only the means of intercultural communication but also the common language in fundamental areas of society such as science, technology, commerce, economy, health, tourism, and education. To keep up with the evolving world, individuals' desire to learn English is increasing even more. In student-centered language education, it has become crucial for individuals to manage and evaluate their own learning processes throughout language learning activities. In studies in the field, the predictive role of self-efficacy beliefs, introduced into the literature by Bandura, has been proven in areas such as language learning motivation, goal-setting, and determining appropriate learning strategies. This study aims to investigate the English self-efficacy perceptions of Turkish students in English preparatory classes. The findings were interpreted in accordance with the theoretical framework of the self-efficacy concept, addressing the research questions. In this study descriptive research design, focusing on the observation and measurement of variables was adopted. Descriptive analysis is utilized to explore and present the characteristics of the English self-efficacy perceptions of Turkish students. Participants are students (n=264) enrolled in the English Preparatory classes of Akdeniz University. The study utilized the 'English Language Self-Efficacy Scale,' developed by Gürcan. This 5-point Likert scale, consisting of 27 items, demonstrated a high level of reliability with a Cronbach's Alpha coefficient of 0.95. Following the data collection, the acquired data was transferred to SPSS 23.0 software, which is a quantitative data analysis tool, for subsequent examination. The analysis was carried out in three phases: initial pre-analysis checks and normality procedures, implementation of various analyses, and the final reporting stage. The study findings indicated that students exhibited elevated levels of self-efficacy in reading, listening, and comprehension, along with their general proficiency in English, when contrasted with their self-efficacy in speaking and writing. The results also confirm a positive correlation between success and elevated self-efficacy, while failure is linked to diminished self-efficacy. This observation aligns with prior research that also identified variations in self-efficacy levels across these language skills. In conclusion, in terms of social and cognitive development, self-efficacy perceptions play a pivotal role in shaping individuals' actions through three crucial stages: making decisions about behaviour, assessing the extent of effort or perseverance, and cultivating insights based on emotional or attitudinal outcomes.