İngilizce öğretim programının hedeflerine ulaşılabilirliğinde ders kitaplarının etkisinin incelenmesi
Examining the effect of textbooks on the achievement of the objectives of the English teaching program
  1. Tez No: 864843
  2. Yazar: SELDA YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HARUN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Yabancı dil eğitimi, ülkemiz için en önemli konulardan biridir. Yabancı dil olarak İngilizce öğretim programı, dili iletişimsel olarak kullanmaya ve dört temel dil becerisini geliştirmeye odaklanır. İngilizce öğretimine yönelik dersin hedeflerine ulaşma noktasında öğretim materyali olarak kullanılan ders kitaplarının önemi büyüktür ve bu alana bakıldığında her öğretim kademesinde çeşitli ders kitaplarının var olduğu görülmektedir. Nitekim bu ders kitapları arasından programın hedefleri ile içeriğiyle uyumlu ve öğrenciye uygun olan kitabı seçip bulmak da zorlaşmaktadır. Bu zorluğun aşılması için ders kitabı değerlendirme çalışmaları büyük önem arz etmektedir. Ders kitabı değerlendirme işleminin değerlendiriciye büyük sorumluluk getirdiği unutulmamalıdır. Bu kadar önemli bir işin ise doğru şekilde yapılması gerekmektedir. Bu konudan hareketle yapılan bu çalışmada, ülkemizin İlköğretim 8. Sınıf düzeyinde okutulan İngilizce ders kitabı, İngilizce Ders Kitabı Değerlendirme Kontrol Listesi kullanılarak İngilizce öğretim programına uygunluğu ve ders kitabı değerlendirme kriterlerini karşılayıp karşılamadığına yönelik incelenmiş; ayrıca kitaba ilişkin öğrenci ve öğretmen görüşleri alınmıştır. Veri toplama aracı olarak, Demir ve Ertaş (2014) tarafından geliştirilmiş İngilizce öğretiminde kullanılan ders kitaplarına yönelik Ders Kitabı Değerlendirme Kontrol Listesi, Arıkan (2008) tarafından geliştirilen Öğrenci Ders Kitabı Değerlendirme Formu ve araştırmacı tarafından hazırlanan Öğretmen Görüşme Formu kullanılmıştır. Çalışma sonunda, incelenen ders kitabının programa uygun düştüğü ve iyi bir ders kitabı olduğu; ancak öğrenci ve öğretmen görüşlerinin genel anlamda olumsuz ve kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılama noktasında yetersiz kaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Foreign language education is one of the most important issues in our country. The English as a foreign language curriculum focuses on using the language communicatively and developing the four basic language skills. Textbooks have great importance as a material in the English teaching process, and it is seen that there are various textbooks for every level. It is also difficult to find the appropriate book for the program and the students among these textbooks. To overcome this difficulty, textbook evaluation studies are of great importance. It should be kept in mind that the textbook evaluation brings great responsibility to the evaluator; thus such an important task has to be done correctly. Based on this subject, in this study, the English textbook taught at the 8th grade level of our country's Primary Education was examined by using the ELT Coursebook Evaluation Checklist to determine whether it was suitable for the English teaching program and whether it met the textbook evaluation criteria; and student and teacher opinions regarding the book were also taken. For the data collection, the Textbook Evaluation Checklist for textbooks used in teaching English developed by Demir and Ertaş (2014), the Student Textbook Evaluation Form developed by Arıkan (2008) and the Teacher Interview Form prepared by the researcher were used. According to results of the study, it was concluded that the analyzed textbook was suitable for the program and was a good textbook; however, it was concluded that the opinions of students and teachers were generally negative and insufficent to meet the needs of the users.