Öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri, farkındalık ve kaygılarının incelenmesi
Investigation of teacher's knowledge, awareness and concern towards climate chance
- Tez No: 864842
- Danışmanlar: PROF. DR. SAİT BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırmada öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri, farkındalık ve kaygıları incelenmiştir. Araştırmada nedensel karşılaştırmalı tarama modeli kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini Fen Bilgisi Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği, Sosyal Bilgiler Öğretmenliği ve İlköğretim Matematik Öğretmenliği bölümüne kayıtlı toplam 752 öğretmen adayından oluşmaktadır. Çalışmada“Küresel İklim Değişikliğine Yönelik Farkındalık Ölçeği”,“İklim Değişikliği Bilgi Testi”ve“İklim Değişikliği Kaygı Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri, farkındalık ve kaygılarının cinsiyet ve çevre dersi alma değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için bağımsız örneklem t-testi analizi, GANO, bölüm, sınıf, mezun olunan lise türü ve yaşanılan yer değişkenleri için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve betimsel analiz yapılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda öğretmen adaylarının küresel iklim değişikliğine yönelik farkındalık ölçeğinin birinci alt boyutu olan doğal ve beşeri ortama etkilerinin çevre dersi alma, bölüm, mezun olunan lise türü, yaşanılan yer ve sınıf değişkenine göre anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Farkındalık ölçeğinin ikinci alt boyutu olan küresel organizasyonlar ve anlaşmalara ilişkin farkındalıklarının çevre dersi alma, bölüm ve sınıf değişkenine göre anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Farkındalık ölçeğinin dördüncü alt boyutu olan enerji tüketimi ilişkisinin GANO değişkeni açısından anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri incelendiğinde bölüm, GANO ve sınıf değişkenlerine göre anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik kaygıları incelendiğinde cinsiyet, çevre dersi alma, bölüm ve GANO değişkenleri açısından anlamlı bir farkın olduğu tespit edilmiştir. Öğretmen adaylarının iklim değişikliğine yönelik bilgi düzeyleri, farkındalık ve kaygıları incelenlendiğinde farkındalıklarının, kaygı ve bilgi düzeylerinin yüksek olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, teacher candidates' knowledge levels, awareness and concerns about climate change were examined. A causal comparative screening model was used in the research. The sample of the study consists of a total of 752 teacher candidates registered in the Science Teaching, Preschool Teaching, Classroom Teaching, Social Studies Teaching and Primary Mathematics Teaching departments.“Global Climate Change Awareness Scale”,“Climate Change Knowledge Test”and“Climate Change Anxiety Scale”were used in the study. In the analysis of the data, independent sample t-test analysis was used to determine whether teacher candidates' knowledge levels, awareness and concerns about climate change differ according to the variables of gender and environmental course taking, and one-way analysis of variance for the variables GPA, department, class, type of high school graduated from and place of residence. (ANOVA) and descriptive analysis were performed. As a result of the findings, it was determined that there was a significant difference in the effects of teacher candidates on the natural and human environment, which is the first sub-dimension of the awareness scale on global climate change, depending on the variables of taking environmental courses, department, type of high school graduated, place of residence and class. It has been determined that there is a significant difference in their awareness of global organizations and agreements, which is the second sub-dimension of the awareness scale, according to the variable of taking environmental courses, department and class. It was determined that there was a significant difference in terms of the GANO variable of the energy consumption relationship, which is the fourth sub dimension of the awareness scale. When the knowledge levels of teacher candidates regarding climate change were examined, it was determined that there was a significant difference according to department, GPA and class variables. When prospective teachers' concerns about climate change were examined, it was determined that there was a significant difference in terms of gender, environmental course taking, department and GPA variables. When the knowledge levels, awareness and concerns of teacher candidates regarding climate change were examined, it was concluded that their awareness, anxiety and knowledge levels were high.