Derin anterior lamellar keratoplasti ve penetran keratoplasti sonrasında glokom gelişme insidansı ve glokomun tedaviye yanıtının değerlendirilmesi
Evaluation of the incidence of glaucoma development and the response of glaucoma to treatment after deep anterior lamellar keratoplasty and penetrant keratoplasty
- Tez No: 864887
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KUĞU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Kartal Dr. Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Derin anterior lamellar keratoplasti (DALK) sonrası glokom görülme sıklığını ve anti-glokom tedaviye yanıt oranlarını penetran keratoplasti (PK) ile karşılaştırmalı olarak değerlendirmek. Yöntemler: Bu retrospektif çalışmada 146 DALK ve 156 PK hastası değerlendirildi. Tüm hastalar keratoplasti işleminden sonra 1., 3., 6., 12. ve 24. aylarda takip edildi. Glokom ve glokom tedavilerinin risk faktörleri ve görülme sıklığı hem DALK hem de PK gruplarında değerlendirildi. Bulgular: DALK işlemi yapılan 156 göz ve PK işlemi yapılan 163 göz çalışmaya dahil edildi. DALK grubunda 11 göze (%7,05), PK grubunda 16 göze (%9,81) glokom tanısı konuldu (p=0,42). Anti-glokom ilaçlarının medyan sayısı DALK gruplarında 1,0, PK gruplarında 1,5 idi (p=0,01). PK sonrası glokom gelişen 16 gözün 4'üne (%25) mitomisin C ile trabekülektomi uygulandı (p=0,01). DALK grubundaki hastalar cerrahi müdahale olmaksızın mono anti-glokom tedavi tedavisi ile takip edildi. Sonuç: Çalışma grubumuzda glokom görülme sıklığı DALK'lı gözlerde %7, PK'lı gözlerde ise %9,8 idi. Ancak PK işlemi yapılan gözlerde glokom ilacı sayısı DALK işlemi yapılan gözlere göre anlamlı olarak daha yüksekti (p=0,01). Üstelik DALK'lı gözlerde, PK'lı gözlere kıyasla mitomisin C ile trabekülektomiye daha az ihtiyaç duyuldu. Öyleyse; Sonuçlarımız glokom gelişimi açısından DALK işleminin PK'ya göre daha uygun ve güvenli olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: To evaluate the incidence of glaucoma and the response rates to anti-glaucoma treatment after deep anterior lamellar keratoplasty (DALK) in comparison with penetrating keratoplasty (PK). Methods: In this retrospective study, 146 patients with DALK and 156 patients with PK were evaluated. All patients were followed up on the 1st, 3rd, 6th, 12th and 24th months after the keratoplasty procedure. The risk factors and incidence of glaucoma and glaucoma treat- ments were assessed in both the DALK and the PK groups. Results: A total of 156 eyes with DALK procedure and 163 eyes with PK procedure were included. Eleven eyes in the DALK group (7.05%) and 16 eyes in the PK group (9.81%) were diagnosed with glaucoma (p=0. 42). The median number of anti-glaucoma drugs was 1.0 in DALK groups and 1.5 in PK groups (p=0.01). Trabeculectomy with mitomycin C was per- formed in 4 of the 16 eyes (25%) with glaucoma after the PK (p=0.01). In the DALK group, patients were followed up with mono anti-glaucoma treatment therapy without surgical intervention. Conclusion: In our study group, the incidence of glaucoma was 7% in eyes with DALK and 9.8% in eyes with PK. However, the number of glaucoma drugs was significantly high- er in eyes with PK procedure than eyes with DALK procedure (p=0.01). Moreover, eyes with DALK have needed less trabeculectomy with mitomycin C compared to eyes with PK. Therefore; our results suggested that the DALK procedure might be more appropriate and safer than PK concerning glaucoma development.